25 kwietnia 2024

Prace wykonywane w czasie świadczenia usług geologicznych i geotechnicznych

Prace wykonywane w czasie świadczenia usług geologicznych i geotechnicznych

Prace wykonywane w czasie świadczenia usług geologicznych i geotechnicznych – firmy posiadające doświadczenie produkcyjne oferują usługi geologiczne i geotechniczne. Ich główne działania nakierowane są na monitoring geotechniczny, badania polowe, kontrolę stanu fundamentów i gleb podstawowych oraz monitorowanie procesów geologicznych. Kompleks prac przeprowadzonych w ramach badań geotechnicznych, środowiskowych, geodezyjnych, hydrometeorologicznych i geofizycznych jest uregulowany w odpowiednich dokumentach.

Zakres usług geologicznych i geotechnicznych

  • Wykopywanie tuneli oraz badania i testy wykonywane w laboratorium dla określenia właściwości gleb przedstawiając opis dla określonych schematów obliczania fundamentów.
  • Próby terenowe gleb wiążą się z opisem ich wytrzymałości oraz określeniem cech deformacyjnych.
  • Wyznaczenie specyfikacji mechanicznej gleb metodami sondowania: statycznego, dynamicznego i wiertniczego.
  • Modelowanie fizyczne i matematyczne wpływu budynków na środowisko geologiczne.
  • Intencjonalne badania właściwości gleby oparte na programach dla niestandardowych metod obliczania fundamentów i konstrukcji budynków
  • Geotechniczne nadzorowanie budowy budynków, konstrukcji.

Zasadność badań – usługi geologiczne i geotechniczne

Prace wykonywane w czasie świadczenia usług geologicznych i geotechnicznych
Prace wykonywane w czasie świadczenia usług geologicznych i geotechnicznych

Procedury badań terenowych gleby, zawarte w zakresie usług geologicznych i geotechnicznych są standardowe dla takich badań to znaczy: sondowanie statyczne i dynamiczne, próby stempla gruntów itp. Badania geotechniczne przeprowadzane są przez inżynierów geotechnicznych lub geologicznych w celu uzyskania informacji o właściwościach fizycznych gleb i gruntów na placu budowy.

Wykonywane są w celu późniejszego obliczenia fundamentów i projektu pracy zerowego cyklu na proponowanej konstrukcji, a także w celu uniknięcia krytycznych sytuacji w procesie wykopalisk i budowy ze względu na inżynierskie warunki geologiczne. Badania geotechniczne obejmują badanie powierzchniowe i podpowierzchniowe (geologiczne) terenu. Czasami metody geofizyczne są wykorzystywane w ramach badań w celu uzyskania informacji o miejscu projektowanej konstrukcji. Badania geologiczne terenu zazwyczaj obejmują badania gleby w terenie i badania laboratoryjne wybranych próbek.

Badania inżynierii geologicznej

Usługi geologiczne i geotechniczne http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html stanowią integralną część projektowania, budowy i przebudowy budynków, konstrukcji i obiektów. Geodezja zapewnia kompleksowe badanie obszaru budowy, pozwala opracowywać solidne projekty techniczne i ekonomiczne, a także przewidywać interakcję budowanych obiektów z otoczeniem.

Rodzaje wykonywanej pracy:

  • Wiercenie studni inżynieryjno-geologicznych i hydrogeologicznych (wydobywanie wyrobisk górniczych)
  • Badania geofizyczne
  • Badania terenowe gleb
  • Badania hydrogeologiczne
  • Badania sejsmologiczne
  • Badania laboratoryjne gleb, wód gruntowych i powierzchniowych
  • Opracowanie prognozy zmian warunków inżynieryjno-geologicznych
  • Biurowe przetwarzanie materiałów i przygotowanie raportu technicznego (konkluzja).

Sprzęt i wyposażenie techniczne niezbędne do wykonania usług geologicznych i geotechnicznych

Podczas przeprowadzania badań wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt wiertniczy oraz szeroki zakres badań terenowych i laboratoryjnych właściwości gleby, które stanowią fundament projektowanych konstrukcji. Firma prowadząca badania posiada samojezdne platformy wiertnicze oparte na samochodach a także pojazdy pomocnicze, dźwig o udźwigu np. 15 ton, pojazd do dostawy osób i towarów. Badanie gruntów metodą sondowania statycznego odbywa się za pomocą specjalnej instalacji, która zapewnia dociskanie sondy do gleby, zlokalizowanej na podstawie samochodu, za pomocą specjalnego zestawu urządzeń.

Geotechnika laboratoryjna

Firma wykonująca usługi geologiczne i geotechniczne posiada niezbędny kompleks nowoczesnego sprzętu i instrumentów do określania fizycznych, mechanicznych, korozyjnych właściwości gleb podczas badań inżynieryjnych i geologicznych. Wsparcie techniczne i kadra wykwalifikowanych specjalistów to gwarancja, jakości badań.

Badania laboratoryjne gleb stanowią od 30 do 50% objętości wszystkich usług inżynieryjnych i geologicznych, dlatego szczególną uwagę zwraca się na takie badania. Powinno być wyposażone w najnowsze przyrządy do badania właściwości fizycznych i mechanicznych gleb. A także określania składu chemicznego wód gruntowych i powierzchniowych, aktywności korozyjnej gleb i wody w stosunku do stali, betonu, ołowiu i aluminium, analizy pobierania wody (zasolenia) oraz zawartości substancji organicznych w glebie.

Rodzaje wykonywanej pracy:

  • Wyznaczanie wskaźników właściwości fizycznych i wodnych gleb: wilgotności, gęstości, gęstości cząstek gleby, porowatości, współczynnika porowatości, współczynnika nasycenia wody, plastyczności, wskaźnika plonu, rozkładu wielkości ziaren, namaczania, pęcznienia, współczynnika filtracji.
  • Wskaźniki właściwości mechanicznych gleb: ściśliwość, osiadanie, odporność na ścinanie metodą ścinania jednopłaszczyznowego i ściskania trójosiowego.
  • Skład chemiczny wód naturalnych i gleb, aktywność korozyjna gleb i wód naturalnych w stosunku do stali, betonu, ołowiu i aluminium, zawartość substancji organicznych w glebie.