16 kwietnia 2024

Zawód kosmetyczka – praca na etat czy własna działalność?

Zawód kosmetyczka - praca na etat czy własna działalność?

Zawód kosmetyczka – praca na etat czy własna działalność? Kosmetyczka to zawód o szerokim spektrum specjalizacji. Może ona zajmować się stylizacją paznokci, ale równie dobrze robić makijaż czy dbać o wygląd dłoni i stóp. Zabiegi kosmetyczne cieszą się ogromna popularnością nie tylko wśród kobiet, ale również wśród panów. Tymczasem będąc kosmetyczką pozostaje postawić sobie odpowiedź na trudne pytania: czy bardziej opłaca się rozpocząć działalność we własnym zakresie czy zatrudnić się w gabinecie kosmetycznym?

Droga do kariery

Aby zostać kosmetyczka nie trzeba mieć skończonych studiów. Niektóre osoby kojarzą ten zawód z kierunkiem, jakim jest kosmetologia, jednak jest to zupełnie inna dziedzina i nadaje ona nieco inne uprawnienia. Kosmetyczka powinna podchodzić do swojej pracy z jak najbardziej praktycznej strony. W tym zawodzie trzeba mieć przede wszystkim talent i wyczucie. Nie oznacza to, że kosmetyczka musi umieć upiększyć klienta od stóp do głów. Wystarczy, że zna się na jednej rzeczy, na przykład na stylizacji paznokci. Głęboka specjalizacja jest w tym zawodzie więcej warta niż wiedza ogólna. Kosmetyczka powinna brać udział w kursach doszkalających, które z jednej strony pozwolą jej zapoznać się z kwestiami praktycznymi wykonywania zawodu, z drugiej zaś nadadzą uprawnienia. Trzeba być także na bieżąco ze wszelkimi nowinkami kosmetycznymi i umieć zastosować je w praktyce. Do tego potrzebny jest talent i pasja, dlatego osoby, które nie mają lekkiej ręki i nie czują się dobrze w kosmetycznych tematach, nie powinny robić kariery w tym zawodzie.

Praca na etat

Zawód kosmetyczka - praca na etat czy własna działalność?
Zawód kosmetyczka – praca na etat czy własna działalność?

Poza zdobytą wiedzą konieczna jest praktyka, którą można zrobić pracując na etat w gabinecie kosmetycznym. Ofert pracy jest sporo, szczególnie w większych miastach. Bardzo wiele ludzi dba o wygląd zewnętrzny, co generuje popyt na usługi kosmetyczne. Niestety, zarobki w tej branży mogą na początku nie zachęcać. Zwykle początkująca kosmetyczka nie zarabia wiele więcej niż wynosi najniższa krajowa. Oczywiście wszystko zależy od zakresu usług, jaki będziemy wykonywać i od renomy gabinetu kosmetycznego, jednak nie ma sensu nastawiać się na wielkie sumy, przynajmniej na początku. Pamiętajmy, że doszkalanie się kosztuje, co jeszcze bardziej ogranicza nasz domowy budżet. Niemniej jednak jeśli okaże się, że jesteśmy dobre w swoim fachu, szybko możemy liczyć na awans, a co za tym idzie podwyżkę. Ponadto pracodawcy często organizują różnego rodzaju szkolenia dla swoich pracowników, dzięki czemu można nieco zaoszczędzić. Minusem są godziny pracy – klienci zwykle pojawiają się popołudniami i wtedy też kosmetyczka musi być dostępna w gabinecie kosmetycznym. Co więcej, usługi świadczone są również w weekendy, szczególnie w sezonie letnim, gdy organizowane są wesele i inne tego typu imprezy, na których trzeba wyglądać dobrze.

Własna działalność

Niektórzy po ukończeniu odpowiednich kursów decydują się otworzyć własną działalność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób nie bojących się wyzwań, które chcą czerpać jak najwięcej zysków ze swojej pracy. Minusem jest jednak fakt, że na rynku dostępnych jest wiele gabinetów kosmetycznych, dlatego też konkurencja jest ogromna. Dobrze jeszcze przed założeniem działalności zacząć budować sobie bazę klientów – na początku głównie rodzinę i znajomych. Dodatkowo na początek trzeba w gabinet kosmetyczny sporo zainwestować. Zakup sprzętu, akcesoriów, wynajem lokalu (koniecznie w dobrej lokalizacji, najlepiej z miejscami parkingowymi), ewentualne zatrudnienie pracowników – to koszty, które będzie trzeba ponieść na start. Warto więc rozejrzeć się za różnego rodzaju dotacjami, które pozwolą nam choć trochę ograniczyć wydatki własne. Własna działalność przez pierwsze kilka miesięcy może przynosić straty, dlatego nie warto poddawać się po kilku okresach na minusie. W tym czasie dobrze jest przemyśleć całą koncepcję własnego gabinetu – może warto postawić na salon, który specjalizuje się w makijażu bądź zaoferować kilka usług w jednym miejscu?

Rozwiązanie mieszane

Sporo kosmetyczek decyduje się prowadzić własną działalność, jednocześnie pracując w salonie. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na ograniczenie niektórych kosztów, takich jak na przykład składki ZUS. Nie zapominajmy jednak, że w takim przypadku obowiązuje zakaz konkurencji, zatem kosmetyczka nie może klientom gabinetu kosmetycznego proponować usług wykonywanych we własnym zakresie. Niemniej jednak z czasem może okazać się, że własna działalność jest bardziej korzystna lub odwrotnie – jesteśmy na tyle zadowoleni z pensji, że nie potrzebujemy świadczyć usług w czasie wolnym od pracy. Takie przeświadczenie przychodzi jednak wraz z doświadczeniem, które przecież w tym zawodzie jest niezbędne i bezcenne.

Decydując się na karierę kosmetyczki można postawić na pracę w salonie tudzież założenie własnego biznesu. Początki w tej branży mogą okazać się trudne, jednak utalentowane osoby z pewnością szybko zrobią karierę i zbudują sobie bazę stałych klientów, którzy chętnie będą do nich wracać. Osoby pasjonujące się kosmetyką powinny zatem pomyśleć o zrobieniu kariery w tej dziedzinie.