20 kwietnia 2024

Budowa domu z bali – czy warto inwestować w budownictwo drewniane?

domy drewniane z bali

Budowa domu z bali – czy warto inwestować w budownictwo drewniane? Górskie miasteczka kojarzą nam się z przepięknymi krajobrazami oraz tradycyjnymi góralskimi chatkami o charakterystycznym wyglądzie. Domy wykonane z drewnianych bali są wizytówką miast położonych w południowej części naszego kraju. Budowle te poprzez swój niepowtarzalny styl aranżacyjny wzbudzają zachwyt nie tylko wśród zagranicznych turystów, ale także i naszych rodaków, którzy coraz chętniej decydują się na budowę takiego domu. Czy domy z bali są kosztowne w wykonaniu i eksploatacji? Jakie są zalety budownictwa drewnianego? Jak przebiega proces budowy domu z bali?

Koszty budowy domu drewnianego z bali

Budowa domu niezależnie od technologii jego wykonania wiąże się z dużym wydatkiem, niemniej jednak budowa ekologicznych domów drewnianych jest pod tym względem o wiele bardziej korzystniejsza. Do wykonania domu z drewna zużyjemy znacznie mniejszą ilość materiałów, tym samym zmniejszy się koszt ich zakupu. Na ostateczną cena domu z bali wpływać będzie kilka istotnych czynników. Po pierwsze wielkość powierzchni drewnianego budynku, po drugie gatunek i ilość naturalnego surowca niezbędnego do budowy elewacji. Oprócz tego nie możemy pominąć również kosztów związanych z wynajęciem odpowiedniej firmy budowlanej, która zajmie się realizacją projektu oraz firmy wykończeniowej, która zadba o estetyczny wygląd wnętrz.
Osoby, którym zależy na czasie mogą skorzystać z bogatej oferty deweloperów. Za nowy dom drewniany z bali w standardzie “pod klucz” obecnie należy zapłacić ok. 1800-2000 zł za jeden metr kwadratowy. W tym wypadku musimy mieć na uwadze fakt, że przy nieco wyższych nakładach finansowych do nowego domu wprowadzić możemy się natychmiast po odebraniu kluczy od inwestora. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to warto jest skorzystać z możliwości dotacji do budowy domu. Domy wykonane z drewnianych bali są energooszczędne przez co zaliczane są do rodzaju budowli ekologicznych, na które państwo polskie chętnie udziela wsparcia finansowego.

Sprawdź koniecznie:

Jak długo trwa okres prac budowlanych?

Myślisz sobie, że skoro efekt finalny budowy jest tak zaskakujący to z pewnością trwa ona dobrych kilkanaście miesięcy lub lat? Nic bardziej mylnego! Domy w technologii drewnianej stawia się znacznie szybciej niż te tradycyjne – murowane. Posiadacze domów murowanych, z reguły nie mogą się doczekać końca ich budowy, która w skrajnych przypadkach potrafi ciągnąć się latami. W tym wypadku domy drewniane biją na głowę swoich murowanych kuzynów, budowa domu z balii trwa zazwyczaj pięć-sześć miesięcy.
Oczywiście jest to tylko przybliżony czas realizacji, dużo w tej kwestii zależy od wielkości budowli oraz jej pozostałych cech architektonicznych.
Jeżeli zależy nam na czasie to wówczas możemy zdecydować się na tzw. dom szkieletowy, składający się z prefabrykatów, czyli elementów powstałych wcześniej na hali.

Jak wygląda budowa domu z drewnianych bali?

domy-z-drewna-klejonego-bshWspominaliśmy już o kosztach oraz czasie trwania budowy, teraz skupimy się na samych pracach wykonywanych przez ekipę budowlaną. Jeśli zależy nam na tym by projekt został szybko i dokładnie zrealizowany to dużą uwagę powinniśmy skupić przede wszystkim na zatrudnieniu solidnych i doświadczonych fachowców. Niestety konstrukcje drewniane mają to do siebie, że nie wybaczają pomyłek, nawet tych niewielkich. W tym wypadku jeden mały błąd skutkować może pojawianiem się wad konstrukcyjnych trudnych do późniejszego usunięcia.
Budowa domu z bali w przeciwieństwie do domów szkieletowych odbywa się na miejscu. Po wcześniejszym przygotowaniu fundamentów, drewniana konstrukcja małymi krokami pnie się w górę. Wykonawca odpowiedzialny jest także za dostarczenie materiałów, czyli w tym wypadku odnawialnego surowca naturalnego – drewna. Jak się okazuje najlepsze i najtrwalsze materiały sprowadzane są z zagranicy. Do budowy domu drewnianego całorocznego wykorzystuje się bale o średnicy od 35 do 42 cm, mniejsze dedykowane są domkom letniskowym. Najczęściej są to gatunki drewna świerkowego oraz sosnowego, stawiając na wysoką jakość wykonania można decydować się na drogi i wytrzymały modrzew. Wśród bali możemy wyróżnić następujące ich rodzaje: bale pełne, bale klejone, bale izolowane oraz bale warstwowe. Rodzaj wybranych bali wpływa po części na wygląd oraz funkcjonalność drewnianej konstrukcji.

Zalety budownictwa drewnianego

O zaletach budowy domu z drewniana Szczecin  mówimy praktycznie od samego początku. Budownictwo drewniane jest typem budownictwa ekologicznego i energooszczędnego, które nie wymaga od inwestorów dużych nakładów finansowych. Dodatkowym ich atutem jest szybki czas realizacji, efektowne wykończenie oraz łatwość utrzymania. Domy drewniane są świetną alternatywą i jednocześnie dużą konkurencją dla tradycyjnych domów wykonanych w technologii murowanej. Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, ale jeżeli dobrze się do niego przygotujemy to w niedługim czasie od rozpoczęcia budowy będziemy mogli w końcu zmienić dotychczasowe miejsce zamieszkania.