22 czerwca 2024

Jak witamina A działa na skórę?

Jak witamina A działa na skórę?

Jak witamina A działa na skórę? Witamina A razem z witaminami D, E i K należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że aby któraś z nich dobrze się wchłonęła i miała szansę zadziałać, należy przyjmować ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz, np. jakiś olej. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki całego zestawu witamin A, D, E i K, z dodatkiem oleju. Niedobór witaminy A może obejmować różne objawy i dolegliwości. Począwszy od nadmiernego rogowacenia skóry, łamliwości paznokci, po problemy z płodnością lub z wyraźnym widzeniem. W przypadku dzieci z suchą skórą, poleca się kremy apteczne z witaminą A i E. Także atopowe zapalenie skóry, czyli AZS lubi siłę witaminy A.

W czym znajduje się witamina A?

Naturalna witamina A znajduje się m.in. w żółtkach jaj, wątróbce, szpinaku, brokułach i czerwonej papryce. Jeśli nasza dieta jest uboga w te produkty, możliwe, że cierpimy na niedobór witaminy A. Spożywanie dużej ilości kawy i palenie papierosów może ograniczać wchłanianie naturalnej witaminy A. Warto pamiętać, że jest ona antyoksydantem, który wyłapuje wolne rodniki nie tylko ze skóry, ale z całego organizmu.

Czy beta karoten to też witamina A?

Beta karoten to prekursor witaminy A. Zwany jest również prowitaminą A. Przyjmowanie beta karotenu jest popularne w okresie wiosenno-letnim. Stosujemy go nie tylko po to, by ochronić skórę przed fotostarzeniem, ale również po to, by przygotować ją do opalania, wzmocnić opaleniznę i przedłużyć jej trwałość. Beta karoten znajduje się w suplementach diety dedykowanych przebywaniu na słońcu. Znana “alergia na słońce”, która objawia się wysypką wyglądającą podobnie do potówek, może być złagodzona doustną suplementacją beta karotenu.

Zastosowanie witaminy A w pielęgnacji skóry dojrzałej

Jak witamina A działa na skórę?
Jak witamina A działa na skórę?

Ze względu na swoje silnie przeciwutleniające właściwości, witamina A znalazła zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Można ją znaleźć w aptecznych i drogeryjnych kremach, które znakomicie nawilżają i zmiękczają skórę. Stężenie retinolu w kremach detalicznych wynosi przeważnie 0,3-0,5 %. Witaminę A w formie retinolu znajdziemy też w preparatach używanych do zabiegów pielęgnacyjnych przez kosmetyczki, aż po silne kuracje przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe. Kosmetyki przeznaczone do zabiegów w gabinecie zawierają o wiele wyższe stężenie retinolu niż dostępne dla każdego kremy z prostego powodu. Mogłyby wyrządzić dużą szkodę osobie, która nie posiada wiedzy w temacie ich stosowania. Nawet kosmetyczki, które prowadzą gabinet, mają ograniczone możliwości zakupu retinolu. Bardzo często muszą odbyć odpowiednie szkolenie, by móc przeprowadzać przeciwzmarszczkowe lub przeciwtrądzikowe zabiegi z użyciem retinolu.

Kuracje przeciwzmarszczkowe opierające się na retinolu skupiają się na złuszczającym działaniu witaminy A. Zabieg wykonany pod kontrolą wykwalifikowanej kosmetyczki lub dermatologa będzie w pełni bezpieczny. Jednak proces złuszczania rozpocznie się dopiero po kilku dniach od wyjścia z gabinetu. Przez cały okres złuszczania pacjent musi bezwzględnie chronić skórę przed słońcem, stosując krem z SPF 50. Słońce mogłoby poparzyć świeżą skórę i wywołać przebarwienia. Kolejnym zaleceniem jest powstrzymywanie się od odrywania i drapania łuszczącego się naskórka. Nie wolno też podczas pierwszych dni po zabiegu stosować na własną rękę kremów z retinolem. Zdublowanie się efektu nie jest wskazane.

Zobacz również:

Jak działa witamina A na zmarszczki?

Działanie witaminy A w zabiegach na zmarszczki jest następujące:

– złuszczony, stary naskórek z przebarwieniami daje miejsce nowym komórkom – skóra jest jasna, gładka i promienieje;
– witamina A działa jak silny antyoksydant, czyli pochłania wszystkie szkodliwe składniki, w tym wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry;
– niskie stężenia retinolu w kremach nie powoduje efektu silnego złuszczania, a bardziej efekt stopniowego wygładzania skóry, a co za tym idzie zmarszczek.

Kuracje na trądzik z wykorzystaniem witaminy A

Witamina A w formie retinolu jest wykorzystywana także w walce z trądzikiem. Podobnie jak w przypadku zmarszczek, za efekt odpowiedzialne jest złuszczanie, jakie wywołuje retinol.
Inne właściwości witaminy A w leczeniu trądziku to:
– zmniejszenie ilości sebum, które zapycha pory skóry i powoduje stan zapalny, widoczny jako bolesny, czerwony pryszcz,
– ograniczenie rozrostu gruczołów łojowych.

Retinoidy na ciężki trądzik

Jeśli kremy i maści na receptę nie pomagają lub jeżeli od razu wiadomo, że skóra pacjenta jest ciężkim przypadkiem, dermatolodzy proponują lek z witaminą A. Izotretynoina to specjalna witamina A w doustnej formie, należąca do grupy retinoidów. Jest skuteczna, ale też tak silna, że podczas leczenia i do pół roku po jego zakończeniu, pacjentka nie może starać się zajść w ciążę.
Jeśli leczenie izotretynoiną dotyczy nastolatków, rodzice muszą wyrazić zgodę na przyjmowanie leku przez niepełnoletniego syna lub córkę. Leczenie trwa zazwyczaj 6-10 miesięcy i jedna taka seria wystarcza, by problem trądziku zniknął. Czasem jednak kuracja doustną witaminą A jest powtarzana.