17 kwietnia 2024

Jak wybrać dobrego dewelopera? Poznaj nasze wskazówki!

Jak wybrać dobrego dewelopera? Poznaj nasze wskazówki! Posiadanie własnych “czterech kątów” to marzenie bardzo wielu młodych ludzi. Zdobycie pieniędzy na ten cel nie jest łatwe. Ceny mieszkań nieustannie rosną, przez co wiele osób ma trudności z zakupem swojego pierwszego mieszkania. Jednocześnie decyzja o jego zakupie jest jedną z najważniejszych decyzji w całym życiu. Wybór dewelopera, od którego kupimy mieszkanie, powinien być decyzją dobrze przemyślaną. Jeśli skorzystamy z usług przypadkowego inwestora, może to mieć bardzo przykre konsekwencje. Jak sprawdzić, czy dany deweloper jest godzien naszego zaufania? 

Zakup mieszkania – jak wybrać dobrego dewelopera?

Podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania trzeba mieć na uwadze szereg niezwykle istotnych kwestii. Trzeba mieć na uwadze je wszystkie, aby w przyszłości ustrzec się przed wieloma niepotrzebnymi problemami i stresem. Gdy spośród całej masy propozycji wybierzemy już jedną konkretną, to należy sobie zadać pytanie, jaki deweloper zbuduje dla nas mieszkanie. Jak w najprostszy sposób sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy deweloperskiej? Zdecydowana większość osób w takich przypadkach sięga po opinie zamieszczane w internecie. Jest to dobre rozwiązanie, jednak nie zawsze okazuje się skuteczne. Z racji tego, iż w internecie mamy pełną anonimowość, niektórzy deweloperzy mogą na przykład podszywać się pod klientów w celu zniszczenia opinii swoim konkurentom. Czym zatem należy kierować się przede wszystkim przy wyborze dewelopera? Najpierw warto zweryfikować, do jakich organizacji branżowych należy dany deweloper.

Gdzie można sprawdzić dewelopera? Poznaj nasze porady i wskazówki

nowe mieszkania w szczecinieWarto wiedzieć, że najlepszym sposobem na sprawdzenie dewelopera jest weryfikacja w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Jest to organizacja, w której zrzeszone są wyłącznie firmy godne zaufania. Przedsiębiorstwa należące do tej organizacji działają zgodnie z kodeksem dobrych praktyk w relacji deweloper – klient, ale także starają się być zawsze uczciwymi partnerami dla osób kupujących mieszkania. Jeśli dany deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, to wiąże się to przede wszystkim z całą masą korzyści dla kupujących. Korzystając z usług firmy zrzeszonej w tej organizacji zyskujemy pewność, iż nasze mieszkanie powstanie. Dla wielu osób jest to kwestia najistotniejsza, dlatego przynależność dewelopera do PZFD jest tak istotna.

W sytuacji, gdy wiemy już że dany deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powinniśmy również dowiedzieć się o nim kilku innych istotnych informacji. Doskonałym pomysłem jest na przykład zorganizowanie wizyty na osiedlach, które w przeszłości zostały już przez daną firmę wybudowane. Dzięki temu mamy szansę zobaczyć na własne oczy, w jakim stylu dane przedsiębiorstwo buduje domy, z jakich materiałów są one budowane. Warto także zweryfikować, czy deweloper wykańcza części wspólne. Trzeba oczywiście jednocześnie pamiętać o tym, że każdą inwestycję wyróżnia coś innego. Ostateczny wygląd konkretnych budynków uzależniony jest od całej masy rozmaitych czynników takich jak na przykład rodzaj osiedla. Zupełnie inne standardy będą obowiązywały dewelopera przy budowie apartamentów, a zupełnie inne przy budownictwie popularnym.

Wizyta w biurze sprzedaży

Wszystkie powyżej opisane działania są całkowicie niewystarczające do tego, aby mieć stuprocentową pewność, iż dany deweloper na pewno jest godzien naszego zaufania. Bardzo dobrym pomysłem jest również zorganizowanie wizyty w jego biurze sprzedaży. Możemy tam odbyć rozmowę z doradcą, który powinien przekazać nam szereg wyczerpujących informacji odnośnie osiedla, które ma zostać wybudowane. Zalecamy, aby zapytać go o wszelkie możliwe szczegóły. Lepiej jest zadać więcej pytań niż później żałować, iż o coś nie zapytaliśmy.

Zakup mieszkania od dewelopera to inwestycja na wiele lat, dlatego trzeba podchodzić do tego z rozsądkiem. Nastawienie oraz stosunek handlowców do klientów to także kolejny element, który może pomóc nam podjąć decyzję, czy warto skorzystać z usług danego dewelopera. Jeśli handlowcy nie mają szczegółowej wiedzy odnośnie aktualnych inwestycji danego dewelopera, to jest to poważny sygnał, iż należy dokładnie zastanowić się nad skorzystaniem z oferty takiej firmy.

Zobacz również:

Podpisanie umowy z deweloperem – jak się do tego przygotować?

Gdy sprawdzimy już wszystko, co dało się zweryfikować odnośnie działalności prowadzonej przez daną firmę deweloperską, przychodzi również czas na podpisanie umowy. Warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach, którymi należy się kierować w tym względzie. Chodzi tutaj o to, że deweloper powinien udostępnić nam umowę sprzedaży o wiele wcześniej. Jest to oczywiście uwarunkowane tym, iż powinniśmy mieć jak najwięcej czasu na zapoznanie się ze wszystkimi podpunktami tego dokumentu.

Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z umową, będziemy mieli możliwość wyjaśnienia wszelkich potencjalnych wątpliwości, które się pojawią. Można również zdecydować się na podjęcie negocjacji z deweloperem. Wśród klientów jest to dosyć powszechna praktyka.