17 kwietnia 2024

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Jak czyścić sztuczne kwiaty? Nowoczesne kwiaty sztuczne potrafią wyglądać jak żywe. Są równie piękne, ale zdecydowanie bardziej trwałe. Dlatego to właśnie sztuczne kompozycje florystyczne są coraz częściej wybierane jako ozdoba sklepów, restauracji, biur, ale także domów i mieszkań prywatnych. Sztuczne kwiaty doniczkowe sprawdzają się idealnie w pomieszczeniach pozbawionych odpowiedniej ilości światła słonecznego. Sztuczne kwiaty cięte czy wykonane z nich stroiki często wybierane są jako ozdoby zabierane na groby bliskich. Chociaż trwałe, kwiaty sztuczne również wymagają pewnej pielęgnacji. Jak czyścić sztuczne kwiaty by jak najdłużej cieszyły swoim pięknym wyglądem?

Jak czyścić sztuczne kwiaty doniczkowe?

Sztuczny kwiatek w doniczce jest idealnym rozwiązaniem w miejscach, w których kwiaty naturalne nie miałyby odpowiednich warunków. Świetnie zastąpią swoje naturalne odpowiedniki w ciemnych  łazienkach, gorących kuchniach czy holach biurowych i salach restauracyjnych o dużym nasileniu ruchu.  W takich pomieszczeniach jednak sztuczne rośliny narażone są na zabrudzenia różnego typu. Wiadomo, że ekskluzywne sztuczne kwiaty doniczkowe są wytrzymałe i odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych, jednak aby zachować urodę, potrzebują odpowiedniego czyszczenia.

Odkurzanie sztucznych kwiatów doniczkowych

W jaki sposób czyścić takie kwiaty? Po pierwsze, należy regularnie usuwać gromadzący się na nich kurz. Można to zrobić za pomocą specjalnej szczotki do kurzu, odkurzacza ustawionego na najsłabsze dostępne ssanie bądź wydmuchać za pomocą suszarki do włosów.  Po usunięciu kurzu, liście i kwiaty należy przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbka, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu. Dobrym pomysłem mogą być chusteczki przeznaczone do czyszczenia mebli skórzanych lub zwykłe nawilżane chusteczki dla niemowląt. Pozwolą one na usunięcie pozostałego kurzu i ewentualnych innych zabrudzeń oraz delikatnie nabłyszcza powierzchnię sztucznych roślin.

Usuwanie silnych zabrudzeń pod prysznicem

W przypadku silnych zabrudzeń większych roślin doniczkowych wykonanych z polimerów lub innych tworzyw sztucznych, można je myć pod prysznicem. Należy jedynie uważać, aby strumień letniej wody nie był zbyt silny. Następnie trzeba odczekać, aż kwiaty odciekną z wody, wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym i ewentualnie nabłyszczyć. Do nabłyszczania stosować można specjalne preparaty dostępne w sklepach z artykułami florystycznymi, chociaż chusteczki niemowlęce z lanoliną sprawdzą się równie dobrze.

 

 

Jak usunąć zabrudzenia z kwiatów tekstylnych?

Jak wyczyścić nowoczesne sztuczne kwiaty do wazonu lub sztuczne chryzantemy, które zostały wykonane z materiałów tekstylnych? Nie można ich po prostu zanurzyć w wodzie czy wstawić do kabiny prysznicowej, ponieważ mogłoby to doprowadzić do ich odbarwienia i całkowicie  zniszczyć kształt. Takie zdeformowane kwiaty tekstylne trudno później uratować. Z tego względu należy je czyścić delikatnie, unikając intensywnego namaczania. Oczywiście, w pierwszej kolejności usuwa się kurz, najlepiej wydmuchując go suszarką lub używając delikatnego ssania odkurzacza. Następnie, zabrudzone miejsca należy przetrzeć preparatem przeznaczonym do czyszczenia dywanów lub obić tapicerskich, ewentualnie specjalnym produktem do czyszczenia kwiatów. W obu przypadkach, konieczne jest sprawdzenie trwałości kolorów, poprzez naniesienie preparatu do czyszczenia w mało widocznym miejscu i pozostawienie na chwilę.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów ze sztucznych kwiatów?

Nawet najbardziej ekskluzywne sztuczne kwiaty tracą wiele ze swojego uroku, jeśli przesiąkną nieprzyjemnym zapachem otoczenia. To częsty problem w restauracjach, barach czy tłocznych biurach. Usunięcie woni dymu tytoniowego czy zapachów kuchennych jest dość proste. Należy jedynie zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną. Proszkiem wystarczy posypać kwiaty, pozostawić na jakiś czas (najlepiej na całą noc). Rano wystarczy kwiaty odkurzyć i gotowe!  Zaletą takiego rozwiązania jest dodatkowe ożywienie kolorów kwiatów. Soda oczyszczona jest przy tym tania i dostępna większości sklepów spożywczych.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed ponownym zabrudzeniem?

Kwiaty sztuczne muszą być czyszczone zawsze wtedy, kiedy ulegną zakurzeniu. Nie należy czekać na nagromadzenie grubej warstwy kurzu, może to bowiem prowadzić do powstawania trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń. Warto również zabezpieczyć kwiaty przed zabrudzeniami w przyszłości. Aby zapobiec szybkiemu ponownemu osadzeniu się na naszych sztucznych roślinach warstw kurzu, warto spryskiwać je regularnie preparatem antystatycznym. Dzięki temu możliwe stanie się zmniejszenie częstotliwości odkurzania.

Co zrobić, żeby chryzantemy sztuczne, którymi stroimy groby, zachowały piękno mimo zmiennych warunków atmosferycznych? Dobrym pomysłem będzie pokrycie ich tekstylnych główek preparatem impregnującym (można go nabyć w sklepach obuwniczych). Sprawdzi się również mocny lakier do włosów. Dzięki temu, płatki nie będę tak bardzo nasiąkać wodą, kwiaty zachowają swój kształt i będą mniej podatne na zabrudzenie.

Niezależnie od rodzaju wybranych kwiatów sztucznych należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i odświeżaniu. Zapewni to ich większą trwałość i piękny, elegancki wygląd przez długi czas.