Impregnacja kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej – w dzisiejszych czasach producenci kostki brukowej rywalizują pomiędzy sobą, aby wyprodukować możliwie najbardziej atrakcyjne produkty budowlane. Klienci zwracają uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale również na wytrzymałość. Dlatego tak ważna jest odpowiednia impregnacja tego materiału.
Na jakie czynniki narażona jest kostka brukowa? W jaki sposób kostki brukowe impregnowane są fabrycznie? Dlaczego impregnat do kostki brukowej jest godny uwagi? Czym warto zabezpieczyć kostkę brukową? Jak zaimpregnować kostkę brukową? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Na jakie czynniki narażona jest kostka brukowa?
Nie da się ukryć, że w współczesne kostki brukowe są coraz atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Producenci starają się przygotowywać kolekcje o różnorodnych powierzchniach. Niezależnie od materiału, kostka narażona jest na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia, które bezpośrednio związane są z codziennym użytkowaniem. Wbrew pozorom destrukcyjny wpływ ma woda, która to wchłaniana jest przez porowaty beton. Jak to jest możliwe? Otóż mokra powierzchnia zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju flory bakteryjnej i przyspiesza procesy powodujące rośnięcie grzybów, glonów, mchów. Podczas zimowej pory roku zamarznięta woda może doprowadzić do rozsadzenia struktury. W pęknięciach zaczynają kiełkować rośliny, które nie tylko wyglądają mało atrakcyjnie, ale także powodują zniszczenia betonu. Dlatego też tak istotna jest skuteczna impregnacja powierzchni, co zminimalizuje oddziaływanie przyrody. Dodatkowo możemy liczyć na utrzymanie kostki brukowej w czystości, co dla wielu jest kwestią priorytetową. Impregnat zapobiega wchłanianiu się plam, jednocześnie w dużym stopniu ułatwia zmywanie różnorodnych zabrudzeń.
W jaki sposób kostki brukowe impregnowane są fabrycznie?
Jeśli chodzi o podstawowe zabezpieczenie kostki brukowej, najczęściej producenci dodają do betonu produkty hydrofobizujące, które sprawiają, że kostka będzie w znacznie mniejszym stopniu wchłaniać wodę. Najlepsze preparaty są w stanie skutecznie zminimalizować nasiąkliwość. Po deszczu kostka znacznie szybciej wysycha. Jak to jest możliwe? Otóż woda opadowa jest wchłonięta w znacznie mniejszym stopniu- większość spływa po nachylonej powierzchni. W przypadku kolorowych płynów nie ma problemu z ich usunięciem, o ile odpowiednio szybko na to zareagujemy. Innym skutecznym sposobem na zabezpieczanie tego produktu budowlanego jest pokrycie powierzchni kostek za pośrednictwem preparatu ochronnego. Z reguły są to dość skomplikowane kombinacje preparatów polimerowych- tworzone są na kostkach, których zakres trwałości i działania jest zróżnicowany.
Dlaczego impregnat do kostki brukowej jest godny uwagi?
Nie bez przyczyny wiele osób decyduje się na impregnację kostki brukowej we własnym zakresie. Konserwacja umożliwia utrzymanie niemalże idealnego wyglądu na długie lata, jednocześnie zmniejsza się kłopotliwość prac związanych z czyszczeniem, co dla wielu jest kwestią priorytetową. Rozwiązanie to niesie ze sobą stosunkowo wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy do czynienia z doskonałym zabezpieczeniem powierzchni przed nasiąkaniem dowolnych płynów, takich jak chociażby woda, smary, oleje. Chroni przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. przed przymarzaniem, co wbrew pozorom może mieć destrukcyjny wpływ. Zachowanie kostki brukowej w czystości jest mniej problematyczne, grzyby i pleśń nie zasiedlają się, wykwity są rzadziej spotykane, a prawdopodobieństwo korozji zostaje zminimalizowane.
Czym warto zabezpieczyć kostkę brukową?
Wyróżnić możemy wiele różnych impregnatów do kostki brukowej. Z reguły dzieli się je na dwie grupy: pierwsza z nich to impregnaty bezbarwne, natomiast te drugie nadają efekt mokrej kostki. Zanim zdecydujemy się na wybór danego impregnatu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaki efekt końcowy będzie dla nas najbardziej interesujący. Jeśli chcemy utrzymać możliwie najdłużej naturalny kolor, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest preparat bezbarwny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, gdy kostka będzie wyblakła, wówczas znacznie rozsądniejsze jest kupienie detergentu barwiącego, który nadaje efekt mokrej kostki. Dzięki temu wydobycie i wyeksponowanie naturalnego i głębokiego koloru jest mniej problematyczne. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że impregnat do kostki brukowej nada się zarówno do nowych powierzchni, jak i tych używanych.
Jak zaimpregnować kostkę brukową?
W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, dzięki czemu jest czysta i sucha. W mocno zabrudzonych miejscach warto wykorzystać szczotkę. Następnie przygotowujemy środek do impregnacji. Musimy go wcześniej dobrze wymieszać. Wszelkie rozwarstwienia na dnie nie oznaczają, że produkt jest wadliwy. Na sam koniec aplikujemy impregnat- w tym celu warto wykorzystać wałek malarski lub spryskiwacz. Liczba warstw powinna być zależna od oczekiwanego efektu.