Jak powstają nadruki na koszulkach

Jak powstają nadruki na koszulkach

Jak powstają nadruki na koszulkach: koszulki z nadrukami nigdy nie wychodzą z mody – bardzo często wybieramy je na co dzień, gdyż nie tylko pięknie się prezentują, ale również są bardzo praktyczne. Z drugiej strony koszulka z nadrukiem może pełnić rolę gadżetu reklamowego bądź dumnie prezentować barwy klubów sportowych czy różnego rodzaju stowarzyszeń. Pozostaje pytanie, jak właściwie powstają nadruki na koszulkach i w jakich sytuacjach warto wybrać konkretną technikę?

Druk cyfrowy

Jak powstają nadruki na koszulkachJedną z popularniejszych metod zdobienia koszulek, jest druk cyfrowy. Technika ta jest niezwykle precyzyjna, pozwala również uzyskać bardzo wysoką jakość nadruku. Druk cyfrowy charakteryzuje przede wszystkim intensywność kolorów, dzięki czemu zarówno napisy, jak i same grafiki są bardzo dobrze widoczne. Co ciekawe, intensywny kolor nie spiera się, dlatego też koszulka z nadrukiem wykonanym metodą druku cyfrowego jest stosunkowo trwała. Z pomocą druku cyfrowego możemy tworzyć różnego typu napisy, a także umieszczać na koszulkach zdjęcia czy grafiki. Jego zaletą jest fakt, iż możemy wyprodukować za jego pomocą nawet niewielki ilości koszulek, w zależności od naszych potrzeb. Sama tkanina koszulki pozostaje miękka, napis zaś czy grafika są niemalże niewyczuwalne. Wadą może być cena, jednak pamiętajmy, że za dobrą jakość trzeba zapłacić nieco więcej, a dodatkowo tego typu koszulka może posłużyć nam przez naprawdę długi okres czasu.

Sublimacja

Druk sublimacyjny to jedna z najpopularniejszych metod zdobienia koszulek. Nic dziwnego, bowiem za jej pomocą można uzyskać niezwykle wyraziste kolory, a dodatkowo wszelkie przejścia między tonacjami będą dobrze zaakcentowane. Sublimację czasami nazywamy metodą dla wymagających, gdyż dzięki niej uzyskujemy niezwykle trwałe nadruki na koszulkach. Sama grafika czy napis są odporne na działanie niekorzystnych czynników, na przykład wysokiej temperatury. Możemy je prać, prasować, a także suszyć w specjalistycznych suszarkach. Zwróćmy uwagę, że sublimacja nie jest co prawda najtańszą metodą, jednak jej popularność nie wzięła się znikąd. Okazuje się bowiem, że za jej pomocą otrzymamy nadruki, które – w połączeniu z wysokiej jakości tkaniną – będą służyły nam przez długie lata. 

Sitodruk

Jeśli nie chcemy, aby grafika na naszych koszulkach wyglądała sztucznie, skorzystajmy z metody sitodruku. Wszystko dlatego, że dzięki niej farba zostaje wtłoczona w materiał koszulki, dzięki czemu niejako się z nim zlewa. Grafika wygląda więc niezwykle naturalnie, nie mamy tutaj do czynienia z efektem trójwymiarowych wnętrz napisów czy grafik. Co więcej, sitodruk oferuje nam doskonałą jakość, dzięki której kolory na koszulkach są niezwykle wyraziste. Na sitodruk możemy się zdecydować, jeśli jednorazowo zamawiamy nieco więcej sztuk koszulek. W przypadku składania zamówienia na dosłownie kilka sztuk, metoda ta przestaje być opłacalna. Jeśli jednak chcemy zainwestować, to możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z finalnego efektu.

Haft

Metodą od lat stosowaną w zdobieniu koszulek, jest haft. Polega on na wszywaniu wzorów na pomocą nici. Podczas wykonywania prac, używamy flizeliny, dzięki której nadruk trzyma się o wiele lepiej. Metoda haftu pozwala stworzyć dobrej jakości grafiki, które odporne są na ścieranie, pranie, a także nie blakną z czasem. Z drugiej jednak strony haft jest obecnie mało popularną metodą zdobienia, choć wciąż bardzo chętnie wykorzystują go na przykład producenci ubranek dziecięcych. Sprawdza się on głównie w przypadku ozdabiania niewielkich ilości koszulek.

Folia flex i flock

Popularną techniką zdobienia jest folia flex i flock. Folia flex to metoda, która doskonale sprawdza się nawet przy mniejszych ilościach koszulek, które trzeba ozdobić. Technikę tę możemy zastosować już w przypadku jednej sztuki koszulki. Folia flex odporna jest na farbowanie, dzięki czemu nadruk nie ulegnie zmianom, na przykład w trakcie prania. Tymczasem folia flock to technika, która zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, ponieważ dzięki niej możemy uzyskać niezwykle estetyczne grafiki. Są one pełne koloru, a sam nadruk flock daje bardzo dobre pokrycie. 

Metki

Nieco inną techniką zdobienia, a właściwie dopełniania projektu koszulki, są metki. Pozwalają one w głównej mierze spersonalizować koszulkę i nadać jej charakteru. Bardzo chętnie korzystają z nich osoby prywatne, które chcą stworzyć własną, wiele mówiącą o nich koszulkę. Z drugiej strony z metek mogą skorzystać także firmy, kluby sportowe bądź innego rodzaju instytucje.

Jaką technikę nadruku wybrać?

Wiadomo już, jakimi technikami przygotowuje się nadruki na koszulkach. Pozostaje więc pytanie, którą z nich wybrać? Nie sposób odpowiedzieć na nie jednoznacznie, bowiem w każdym przypadku sprawdzi się inna metoda. Wszystko zależy od tego, ile koszulek chcemy ozdobić oraz jakim budżetem dysponujemy. Nie wszystkie bowiem metody opłacalne są przy małej ilości koszulek, podczas gdy przy większych sprawdzają się idealnie. Dobrze także zastanowić się nad jakością, jaka nas interesuje, pamiętając, że często idzie ona w parze z nieco wyższą ceną. 

You May Have Missed