17 kwietnia 2024

Rodzaje tapet ściennych

Rodzaje tapet ściennych

Rodzaje tapet ściennych – tapety na ścianach na nowo wchodzą do łask. O ile bowiem kilkanaście lat temu znajdowały się one dosłownie wszędzie, o tyle w ostatnich latach całkowicie zostały zastąpione przez malowanie ścian farbami. Jak wiadomo jednak moda lubi wracać, dlatego też i tapety ścienne znowu zaczęły być wykorzystywane przy aranżowaniu różnego rodzaju pomieszczeń. Stanowią dziś ciekawy pomysł na to, by przestrzeń wyglądała oryginalnie, niebanalnie i jedynie w swoim rodzaju.

Dziś chcielibyśmy skupić się na tym, jakie tapety wybrać, jakie są ich rodzaje i które z nich mogą okazać się najlepsze. Będziemy chcieli wziąć pod lupę każdą z nich, tak, aby dać każdemu czytającemu wskazówki, na co należy zwrócić uwagę wybierając tapety i co jest istotne, jeśli chodzi o wybór określonych tapet do danej przestrzeni. Wiadomo bowiem, że zupełnie coś innego potrzebujemy do sypialni, coś innego do salonu, a jeszcze coś innego sprawdzi się w pokoju dziecka. Gotowi? Różnorodne tapety ścienne na celowniku w naszym artykule. Zapraszamy.

Jakie tapety ścienne są najlepsze?

Dużym plusem jest to, że rynek się rozwija, a producenci tapet są w stanie zaoferować nam coraz to lepsze rozwiązania. To wszystko bowiem sprawia, że jako klienci mamy możliwość wyboru tego, co najbardziej nam się podoba, co jest najpiękniejsze i co jest najlepsze, jeśli w grę wchodzi funkcjonalność, jakość i zadowolenie na lata. Jesteśmy przekonani o tym, że różnorodne tapety ścienne mogą okazać się być idealnymi do zastosowania w każdej przestrzeni, jeśli oczywiście odpowiednio je dobierzemy. Które więc tapety ścienne są najlepsze? Jakie są ich rodzaje i gdzie najlepiej je zastosować?

Najbardziej popularne to tapety papierowe, które są najtańsze, ale jednocześnie i najmniej trwałe. Nie można ich czyścić i nie są odporne na różnorodne działania. Sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, w których są najmniej narażone na zabrudzenia. Są dobrą propozycją do sypialni, gabinetu, biura, a więc wszędzie tam, gdzie kontakt ze ścianą jest całkowicie minimalny. Takie tapety nie kosztują wiele i może sobie pozwolić na nie praktycznie każdy.

tapety na ścianę

Kolejnymi są tapety winylowe, które są już droższe, ale jednocześnie i zdecydowanie bardziej trwałe. Są odporne na zmywanie i na wilgoć. Takie tapety ścienne można zastosować między innymi w kuchni, w łazience, jak również i w pomieszczeniach gospodarczych. Kolejnymi są tapety z włókna szklanego, które są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że idealne sprawdzają się na przykład na korytarzach i w przedpokojach. Po ich położeniu na ścianę, maluje się je dodatkowo specjalnymi farbami, dzięki którym można je czyścić i zmywać bez obawy, że uszkodzimy samą tapetę.

Jakie jeszcze tapety dostępne są na rynku? Coraz większą popularnością cieszą się raufazy, a więc tapety przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, tak, aby mogły one nadać fakturę danej ścianie. Co warte uwagi, takie tapety można malować kilkakrotnie i za każdym razem dają one niebywały efekt. Następne to tapety tekstylne, które wykonane są z różnych materiałów. Od podłoża mają papier lub akryl, od zewnątrz dowolny materiał, na przykład len lub jedwab. Najlepiej sprawdzają się one w salonach, w sypialniach, czy gustownie urządzonych gabinetach.

A wśród najnowszych propozycji, bez wątpienia na uwagę zasługują tapety flizelinowe, które to pozwalają tapetować ściany szybko, łatwo, a do tego niebywale dokładnie. Klejem pokrywamy nie tapetę, a ścianę i nakładamy na nią rolki papieru. Flizelina sprawia, że są one elastyczne i wyglądem przypominają tkaninę. Wyglądają więc nie tylko doskonale, ale są również idealne pod względem wysokiej jakości. Jak więc widać rynek jest bardzo bogaty i na pewno każdy jest w stanie znaleźć dla siebie takie tapety ścienne, które okażą się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Czy warto wydać duże pieniądze na tapety?

Oczywiście kiedy decydujemy się na zakup tapety, jednym z kluczowych dla nas elementów jest niewątpliwie sama cena. Czy warto wydać na tapetę dużo? Tak, bo jest to produkt na długie lata, ale nie oznacza to, że te tanie opcje nie będą w stanie spełnić swoich zadań. Grunt to zastosować je w takim miejscu, jakie jest ich przeznaczenie, a wtedy na pewno nawet za niewielkie pieniądze możemy cieszyć się piękną tapetą na naszych ścianach.

Popularność tapet ściennych

Zainteresowanie tapetami wciąż wzrasta, a to sprawia, że rynek wciąż oferuje nam więcej i więcej. Zarówno jeśli w grę wchodzi rodzaj tapety, ale również i jej wygląd, firmy mogą nam zaoferować naprawdę bardzo dużo. Dla dzieci piękne tapety ścienne z motywami bajkowymi w pięknych kolorach. Do sypialni tapety w ciekawe wzory i różnorodne kolory. Na korytarze, klatki schodowe, na poczekalnie i w inne miejsce narażone na zabrudzenia, tapety, które łatwo można zmywać i czyścić. Wystarczy odwiedzić sklep z tapetami, by zobaczyć, jak wiele różnorodnych propozycji jest nam danych, a wtedy z pewnością przekonamy się, że zakup tej jednej, idealnej tapety wcale nie jest taki łatwy.