22 czerwca 2024

Wszystko o damskich koszulach – jak wybrać, kiedy nosić i czy warto je posiadać?

Wszystko o damskich koszulach - jak wybrać, kiedy nosić i czy warto je posiadać?

Wszystko o damskich koszulach – jak wybrać, kiedy nosić i czy warto je posiadać? Koszula jest kojarzona z elegancją, powagą i… mężczyznami. Prawdą jest, że to oni noszą je zdecydowanie najczęściej – powoli jednak to się zmienia, a współcześnie damska koszula nie jest wcale czymś niespotykanym. W dzisiejszym artykule skupimy się na przedstawieniu tego, kiedy jest ona przez nas noszona, jakie są jej najważniejsze elementy i z czym będziemy mogły ją połączyć, by wyglądać elegancko – niezależnie od okazji. Artykuł ten, choć nie jest poradnikiem, celuje w pomoc w wyborze koszuli, która spełni nasze oczekiwania i, jak to się kolokwialnie mówi, “sprawdzi się w akcji”.

Najważniejsze aspekty damskiej koszuli

Decydując się na wybór koszuli, najczęściej posługujemy się inspiracjami ze strony popularnych kobiet. Damska koszula na tej gwieździe wyglądała tak, na innej – zgoła odmiennie. Tak naprawdę jednak przy wyborze tej dla nas samych przede wszystkim powinnyśmy się kierować własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Nie aktualnie panującymi trendami, gdyż te – zwłaszcza pod względem tego elementu garderoby – są niezwykle elastyczne.

Na co więc powinnyśmy zwrócić największą uwagę podczas wybierania koszuli? Przede wszystkim na:

  • rozmiar – powinien on być idealnie do nas dopasowany, podkreślać naszą sylwetkę i uwydatniać nasze mocne strony. Niedopuszczalny jest zakup koszuli za małej lub za dużej – ona po prostu musi być idelana; właśnie dlatego nie szczędźmy jej czasu w przymierzalni, zawsze porównując je do siebie. Pamiętajmy, że sieciówki stosują różne rozmiarówki – nie kierujmy się więc tym, że któraś z nich jest “naszą”;
  • materiał – jak każda z nas doskonale wie, koszule powstają na bazie wielu różnych tkanin. Największym zainteresowaniem cieszy się bawełna, która rzeczywiście jest świetnym rozwiązaniem – zwłaszcza, jeśli koszula jest wykonana z niej w stu procentach. Dobrze sprawdzi sięteż koszula z jeansu i flaneli, które nadadzą się zwłaszcza na luźniejsze wyjścia ze znajomymi. Świetną, ale najdroższą opcją są koszule jedwabne – pozwalają one nam poczuć się  (ale też wyglądać) elegancko i z klasą;
  • kołnierzyk – męska koszula posiada usztywniany kołnierzyk, który pozwala jej zachować swoją stałą formę; damska koszula takowego nie ma. Istnieje jednak spory wybór jeżeli chodzi o owe kołnierzyki – poza tymi klasycznymi do wyboru są takie okrągłe, “stójki” z falbanami i zdobieniami oraz… kokardy, stale zyskujące na popularności;
  • kolor i wzór – damska koszula wcale nie musi być nudna. Coraz częściej stawia się na nieco odważniejsze jej rodzaje, również o zastosowaniu biurowym.

Damska koszula powinna odpowiadać planowanemu jej przeznaczeniu. Nie stawiajmy więc na koszulę flanelową, jeśli idziemy na egzamin, ani też na koszulę biurową, jeśli mamy zamiar iść do restauracji z chłopakiem.

Dlaczego damska koszula powinna trafić do naszej szafy?

Głównym powodem przemawiającym za zakupem damskiej koszuli jest jej uniwersalność. Potrafi być świetną deską ratunkową, pasująca do każdej stylizacji (o czym więcej powiemy w kolejnej części artykułu). Jest też po prostu elegancka i modna, za sprawą czego coraz chętniej nosi się ją dlatego, że chce się to robić, a nie dlatego, że wymusza to na nas sytuacja.

Dobra koszula w szafie sprawi, że będziemy gotowe na wszystko. W przypadku eleganckiego wyjścia wystarczy, że ją przeprasujemy i będziemy w pełni gotowe. Luźniejsze wyjście ze znajomymi zachęci nas do odpięcia kilku guzików na dole i związania jej w połowie brzucha – jest to zresztą bardzo częsta praktyka. Oczywistym jest, że nie każda z nas musi lubić nosić koszulę – nie da się jednak zaprzeczyć faktowi, że często po prostu wypada ją założyć. Tym samym – wypada ją też mieć.

Z czym połączyć damską koszulę?

Wszystko o damskich koszulach - jak wybrać, kiedy nosić i czy warto je posiadać?
Wszystko o damskich koszulach – jak wybrać, kiedy nosić i czy warto je posiadać?

Damska koszula jest bardzo elastyczna jeżeli chodzi o połączenia. Doskonale współgra z większością stylizacji, przy czym w wielu przypadkach pokuszenie się o jakąś z nich zależne jest od okazji, ale i od… wieku. Wiele młodych kobiet wybiera koszulę do bardzo krótkich spodenek jeansowych, często związując ją w dolnej jej części. Starsze kobiety preferują bardziej wyszukane stylizacje i łączenie koszuli ze spódniczkami. Idealnie sprawdza się tutaj na przykład biała koszula z czarną spódniczką i wieńczącymi to wszystko czerwonymi szpilkami.

Koszula niepotrzebnie jest jednak kojarzona wyłącznie z elegancją i biurowym zastosowaniem oraz wyjściami służbowymi, na których trzeba wykazać się klasą. Równie dobrze, co na koszulę bez żadnego wzoru i z subtelnym kolorem możemy postawić na koszulę flanelową. Ta najczęściej występuje w wersji w kratkę, będącej hitem ubiegłego i zapowiadającej się na hit rozpoczynającego się sezonu jesiennego. To właśnie w jesiennych stylizacjach prezentują się one najlepiej, współgrając chociażby z dżinsami czy spodniami sztruksowymi.

Podsumowanie

Chcąc zaopatrzyć się w coś takiego, jak damska koszula musimy być bardzo uważne i świadome tego, co leży na nas najlepiej. Nie idźmy na kompromisy pod żadnym względem, stale pamiętając, że rynek odzieżowy właśnie pod kątem damskich koszul jest bardzo rozbudowany, a my nie będziemy miały problemów ze znalezieniem takiej, która będzie pasowała do naszych potrzeb, ale i uwarunkowań fizycznych.