20 kwietnia 2024

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie? Alkoholizm to choroba. Zaczyna się niewinnie od jednego kieliszka wina dla rozluźnienia, jednego piwa po pracy czy od jednego drinka po ciężkim dniu. Pojawia się przyjemne rozluźnienie, znika stres i na chwilę zapominamy o kłopotach dnia codziennego. Z czasem dni kiedy pijemy „dla relaksu” jest coraz więcej. Coraz częściej zdarza się, że to już nie jedna lampka wina, a pół butelki.

To już nie jest jedno piwo, a kilka. Nie jeden drink wieczorem, a butelka wódki. Zdarza się, że sięgamy po alkohol już od rana, czasami także w pracy. W takim przypadku mamy już do czynienia z uzależnieniem od alkoholu i konieczne jest podjęcie terapii przeciwalkoholowej. Jakie są objawy uzależnienia oraz w jaki sposób można leczyć alkoholizm ?

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm to podstępny nałóg. Bardzo często wydaje nam się, że to nic, to nie my mamy problem – my przecież w każdej chwili możemy przestać pić. Jest to jednak bardzo złudne wrażenie, przez co bardzo długo nie chcemy przyznać nawet sami przed sobą, że nasze „niewinne” popijanie zaszło już za daleko. Jednym z pierwszych objawów tego, że mamy problem z alkoholem jest pojawiający się głód alkoholowy. Gdy nas dopadnie odczuwamy bardzo silną potrzebę picia i nawet stosunkowo krótki czas bez spożycia alkoholu powoduje w nas duży dyskomfort.

Kolejnym objawem, który pojawia się u osób borykających się z chorobą alkoholową jest zespół abstynencyjny. Polega on na tym, że jeśli zostaniemy pozbawieni dostępu do alkoholu zaczynamy odczuwać takie dolegliwości jak zaburzenia ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, drażliwość, bóle i zawroty głowy czy drżenie rąk. Mogą wystąpić także inne objawy. Ustępują one jednak po spożyciu alkoholu – wówczas nasz organizm zaczyna pracować na powrót normalnie.

Trzecim objawem sugerującym, że możemy mieć problem z alkoholem jest upośledzona kontrola picia oraz zwiększona tolerancja na alkohol. Kiedy pijemy często i dużo, to często jest tak, że nie mamy już kontroli nad tym ile pijemy i mamy problem z powiedzeniem sobie „dość” oraz zakończeniem picia. Musimy spożywać też coraz więcej alkoholu by się upić – początkowe dawki już nam nie wystarczają.

Ostatnim objaw tego, że mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu to koncentracja naszego życia wokół butelki. Uderza to bardzo często w życie naszej rodziny, gdyż każda sytuacja z życia rodzinnego kręci się wokół łatwego dostępu do alkoholu. Na początku wyżej wymienione objawy są łagodniejsze, przez co często nie zauważamy, że jesteśmy uzależnieni. Myślimy – ja przecież w każdej chwili mogę przestać. W miarę pogłębiania się alkoholizmu objawy choroby nasilają się, prowadząc do coraz większych zniszczeń w naszym życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Alkoholizm – jak leczyć ?

W dzisiejszych czasach oczekujemy, że wszystko będzie szybko i bezproblemowo. Niestety alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Jeśli raz weszliśmy w szpony nałogu, alkoholikami będziemy przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że całe życie będziemy pić. Jednakże walka z alkoholizmem jest długa, trudna, pełna wzlotów, i upadków. Powinna być również prowadzona wielotorowo. Daje wówczas większe szanse, że leczenie będzie skuteczne a my wytrwamy w abstynencji.

Psychoterapia indywidualna i grupowa

Jak zwalczać alkoholizm?Psychoterapia alkoholowa jest podstawowym sposobem leczenia uzależnienia od alkoholu. Polega ona na oddziaływaniu na nasz stan psychiczny w taki sposób, by zmienić nasze podejście do nałogu. Psychoterapia pozwala także zmienić nasze postawy, przekonania czy zachowania. Najlepsze efekty daje wtedy kiedy to my sami chcemy się jej podjąć.

Psychoterapię indywidualną i grupową możemy podjąć w klinice leczenia uzależnień, w szpitalu bądź też w przychodni leczenia uzależnień i współuzależnień. Psychoterapia alkoholowa aby była skuteczna powinna być prowadzona przez długi czas, a następnie kontynuowana poprzez terapię uzupełniającą i podtrzymującą. Ważna jest zarówno psychoterapia indywidualna – czyli sesje sam na sam z psychologiem, jak i grupowa, gdzie nawzajem możemy się wspierać z osobami, które borykają się z takimi samymi problemami jak my.

Leczenie farmakologiczne

Często wydaje się nam, że z alkoholizmem będzie tak jak z grypą. Dostaniemy kilka kapsułek, ewentualnie zastrzyki i już – problem z głowy, jesteśmy zdrowi. Niestety nie ma żadnego środka farmakologicznego, który wyleczyłby nas w cudowny sposób z nałogu.

Leczenie farmakologiczne jest jedynie uzupełniającą formą leczenia dla psychoterapii. Samo branie kapsułek, czy też wszywka bez poddania się terapii nic nie da i szybko wrócimy do picia.

Leczenie farmakologiczne w terapii uzależnień od alkoholu stosowane jest wtedy kiedy:

  • sama psychoterapia jest niewystarczająca i trzeba wpłynąć na zwiększenie jej skuteczności
  • występują inne choroby i zaburzenia psychiczne takie jak depresja i nerwice
  • ogólny stan zdrowia jest wskazaniem do szybkich działań mających na celu ograniczenie spożycia alkoholu do minimum
  • występują dodatkowe choroby, przez które nie możemy czasowo lub stale brać udziału w psychoterapii.

Wprowadzanie leków farmakologicznych powinno się odbywać w porozumieniu terapeuty uzależnień z psychiatrą i powinno być dostosowane konkretnie do naszego zdrowia biorąc pod uwagę takie czynniki jak tryb życia, czy też cele terapii alkoholowej.

Najczęściej stosowanymi środkami farmakologicznymi w leczeniu alkoholizmu są:

  • leki awersyjne – takie jak na przykład Disulfiram (bardziej znany pod nazwą Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/) – które wchodzą w reakcję ze spożytym przez nas alkoholem i powodują szereg nieprzyjemnych konsekwencji przypominających zatrucie organizmu
  • leki po zakończeniu odwyku w ośrodku terapii uzależnień https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ – na przykład Naltrekson – stosowanie ich zmniejsza głód alkoholowy oraz przyjemność płynącą z picia, przez co nawet jeżeli ostatecznie sięgniemy i tak po alkohol, wypijemy go mniej, ponieważ picie nie będzie nam sprawiać już przyjemności
  • inne leki – często zdarza się, że alkoholizmowi towarzyszą też inne choroby i zaburzenia takie jak na przykład depresja, które muszą być leczone odpowiednimi środkami by zapobiec nawrotom

wszywka PoznańJak widać leczenie uzależnienia od alkoholu nie jest proste i łatwe, a droga do trzeźwości trudna i wyboista. Środki farmakologiczne nie są naszym wybawieniem i remedium na nałóg, a jedynie terapią uzupełniającą. Nie da się zatem wyleczyć alkoholizmu wyłącznie przy użyciu leków. By leczenie farmakologiczne było skuteczne, a efekty długotrwałe powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu, gdzie pokusy będą zminimalizowane, a my będziemy mieć dostęp do psychoterapii – dzięki czemu do problemu podejdziemy wielotorowo i zwiększymy swoją szansę na wygranie z nałogiem.

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl