18 kwietnia 2024

Jaka żarówka do fotografii?

Jaka żarówka do fotografii?

Jaka żarówka do fotografii? Jak wybrać żarówkę do fotografii? Jakiej żarówki fotograficznej używasz do ocieplania i schładzania temperatury barwowej zdjęć studyjnych? Żarówki fotograficzne różnią się rodzajem, typem, temperaturą barwową i mocą. Przed zakupem polecam zapoznać się z poniższym postem w celu uzyskania idealnego oświetlenia studyjnego.

Ciepłe światło czy zimne światło?

Wszystkie żarówki mają swoją własną temperaturę barwową – swoją indywidualną barwę, która mieści się pomiędzy kolorystyką czerwoną i niebieską. Na przykład wiele popularnych źródeł światła jest „ciepłych”. Zauważysz, że świece, wschód słońca i żarówki są bliższe czerwieni. Jeśli chodzi o lampy błyskowe aparatów, emitują one „chłodne” światło, które przypomina kolor niebieski. Kelvin to standardowy międzynarodowy sposób zapisywania tego parametru. Pamiętaj, aby używać wyższych liczb dla „chłodnych” kolorów. Na przykład niebieskie i białe znaczniki mają ponad 4000K. Dla „ciepłych” barw wartości te oscylują wokół 2000K. Niebieski jest na górze i oznacza najwyższy.

Wielu fotografów używa naturalnego światła o temperaturze około 4800K. Aby wybrać najlepsze żarówki do fotografii wnętrz, musisz wiedzieć, jaka temperatura barwowa jest najlepsza dla Twoich celów zawodowych. Załóżmy, że chcesz robić zdjęcia w ciepłej, zachęcającej atmosferze. Jeśli wybierzesz żarówkę o temperaturze barwowej 7000k, nie będziesz w stanie osiągnąć swojego celu. Zdjęcia będą wyglądać na zimne. Dlatego tak ważne jest, aby fotografowie rozumieli i stosowali skalę temperatury Kelvina. Ten prosty przepis przyniesie doskonałe rezultaty i pozwoli na wykonanie wysokiej jakości i dokładnych zdjęć. Zwróć więc uwagę na skalę temperatury barwowej!

Rodzaje lamp studyjnych

Jaka żarówka do fotografii?
Jaka żarówka do fotografii?

Jeśli chcesz zaplanować idealną sesję zdjęciową w studiu i uzyskać ostre zdjęcia, musisz zainwestować w najlepsze żarówki studyjne. Ale twój wybór powinien opierać się na efekcie, który lubisz i wyglądzie obrazu, który chcesz osiągnąć. Polecam przyjrzeć się najczęściej używanym studyjnym źródłom światła. Te jasne i mocne źródła światła wyglądają jak te, które zwykle mamy w naszych domach. Ale są potężniejsze i mogą zaspokoić nasze potrzeby w zakresie profesjonalnej fotografii. Emitują piękną pomarańczową poświatę, dzięki czemu oświetlenie wygląda naturalnie, jak jasne światło dzienne w słoneczny letni dzień.

Należy pamiętać, że gołe żarówki emitują bardzo ostre światło. Można to zmienić, stosując materiały dyfuzyjne, reflektory i inne dodatki. Żarówka jest gorąca i należy jej używać ostrożnie. Należy o tym pamiętać podczas fotografowania dzieci i zwierząt domowych, a także fotografowania różnych produktów, które mogą się topić. Wielu użytkowników preferuje ten rodzaj oświetlenia ze względu na jego niską cenę. Jednocześnie wymaga więcej energii elektrycznej. Wymagane jest ogrzewanie filamentu. Ponadto żywotność tych żarówek jest bardzo krótka – około 1000 godzin.

Jaki rodzaj żarówki jest najlepszy?

Chociaż świetlówki kompaktowe są bardziej wydajne niż żarówki, wytwarzają tylko 60-100 watów. Oznacza to, że zużywają mniej energii, ale są również znacznie mniej wydajne. Wielu profesjonalistów używa ich jako lamp fotograficznych, ponieważ są niedrogie i łatwe w zakupie i wymianie. Niestety, większość użytkowników ich nie lubi ze względu na ich migotanie i przerażający pomarańczowo-zielony odcień. Wyprodukowano jednak nowe żarówki, które nie miały tych wad. Oferują wybór spośród wielu różnych temperatur barwowych.

Ponadto nowoczesne lampy fluorescencyjne są bardziej miękkie i wydajne niż zwykłe żarówki. Ich wydajność upodabnia się do lamp HMI. Od wolframu po zwykłe światło słoneczne, możesz znaleźć dowolną temperaturę barwową. Te żarówki fotograficzne są najbardziej kompaktowe i najlżejsze. Jeśli Twoja sesja zdjęciowa w studio wymaga „chłodnego” światła, zdecydowanie powinieneś używać oświetlenia fluorescencyjnego. Popularny zestaw oświetleniowy do fotografii zawiera bardzo kontrowersyjny typ żarówki. Mówię o CFL, co jest skrótem od „kompaktowej lampy fluorescencyjnej”. To stosunkowo nowe oświetlenie fotograficzne, które zostało stworzone z myślą o kryzysie energetycznym. Niestety wady tego wynalazku przeważają nad rzeczywistymi zaletami. Te świetlówki emitują brudną energię elektryczną, która jest szkodliwa dla środowiska.

Ponadto są wykonane z rtęci, więc pozbycie się ich wymaga szczególnego wysiłku i nie można ich poddać recyklingowi. Żarówki CFL są ustawione jako idealne do oświetlenia aparatu, ale ich nie polecam. Tego rodzaju oświetlenia należy unikać, jeśli nie chcesz, aby na zdjęciach występowały problemy, takie jak mieszany balans bieli. Wybór żarówki wcale nie jest trudny. Wystarczy dobrać odpowiednią moc – w studiu fotograficznym warto zastosować światło ciepłe, które sprawi, że zdjęcie będzie bardziej naturalne. Zdjęcia będą niesamowite!