Jazda konna dla dzieci

Jazda konna dla dzieci

Jazda konna dla dzieci — jak wybrać odpowiedni sprzęt dla mniejszych jeźdźców? Jazda konna to piękny sport. W przypadku dzieci daje możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. To także świetna okazja do nauki opieki nad zwierzętami oraz forma terapii. Jazda konna może być zarówno rekreacyjna, jak i zawodowa. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej nauczysz się podstaw.

W związku z rosnącą w ostatnich latach popularnością jeździectwa konnego, obecnie na rynku posiadamy bogatą ofertę sprzętu dla jeźdźców. W przypadku dzieci czasem warto wypożyczyć jakiś sprzęt do szkoły, bo nie mamy pewności, czy dziecku po kilku miesiącach nowe hobby nie znudzi się i nie będzie działać. Ponadto jego gusta mogą się zmienić i z dnia na dzień przestawi się z jazdy na kucykach na duże konie.

Sprzęt jeździecki dla dzieci nie różni się zbytnio od sprzętu dla dorosłych. Tutaj również podstawą jest odzież, czyli odzież jeździecka. Dla dzieci niezwykle ważna jest wygoda – jeśli jakakolwiek część ubioru jest ciasna, przeszkadzająca lub niewygodna, może to prowadzić do niechęci do użytkowania, otarć lub rezygnacji z jazdy.

Buty, zwane sztybletami. Powinny być wykonane ze skóry i posiadać niewielki obcas, potrzebny do prawidłowego ułożenia nogi w strzemieniu. Sztyblety do kostki nadają się do jazdy w letnie i cieplejsze dni. Dla dzieci dobrym pomysłem jest zakup legginsów, które mogą zastąpić buty i być wygodniejsze. Idealnie dopasowują się do nogi, mają regulowane paski i zamki błyskawiczne, są dostępne w niezliczonych kolorach i wzorach i pasują do każdego buta typu Chelsea. Tutaj również warto pamiętać, że wybierając buty dla dziecka, jego nóżki potrafią urosnąć w niesamowitym tempie. Kupowanie używanych butów nie jest dobrym pomysłem. Patrząc na materiał, który dopasowuje się do stopy, but może być dość niewygodny.

Najbardziej polecane buty wykonane są z miękkiej skóry cielęcej i bardzo szybko, łatwo i dobrze dopasowują się do stopy. Miękkość buta gwarantuje brak otarć i odcisków. Kolejnym plusem jest łatwa pielęgnacja: nie wymagają dużo polerowania i długo zachowują błyszczące wykończenie, co zainspiruje dzieci do pokochania ich urządzeń. Tańszym odpowiednikiem są buty ze skóry bydlęcej, które dużo wolniej i trudniej dopasowują się do stopy. W przypadku dzieci nie zaleca się najtańszych opcji, butów z olejowanej skóry lub pełnej gumy. W takich butach stopa poci się obficie i szybko, zwiększając tym samym ryzyko otarć.

Drugim ważnym elementem wyposażenia małego jeźdźca są spodnie, zwane bryczesami. Dobre bryczesy muszą być rozciągliwe i dobrze przylegać do ciała, nie krępując ruchów. Wózki muszą być uszyte w taki sposób, aby podczas jazdy nie były uszczypnięte ani przypalone. Bryczesy mają znaczenie. Są to specjalne wzmocnienia ze skóry lub tkaniny wszyte na kolanach lub na całej powierzchni styku bryczesów z siodłem.

Jazda konna dla dzieci
Jazda konna dla dzieci

Najważniejszym elementem jest kask, który chroni główkę małego dziecka. W szkółkach jeździeckich istnieje możliwość wypożyczenia kasków z dodatkowymi regulacjami umożliwiającymi precyzyjne dopasowanie do głowy dziecka. Jeśli już zdecydowałeś się na zakup pamiętaj, aby wybrać odpowiednio homologowany kask. Oczywiście im więcej dodatkowych rozwiązań, tym kask będzie droższy, ale pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze i nie ma znaczenia, ile to kosztuje. Na rynku dostępne są kaski i czapki z systemem regulacji rozmiaru, szczególnie dla dzieci, które wciąż rosną.

Dla maluchów dodatkowym wyposażeniem jeźdźca poprawiającym jego bezpieczeństwo jest kamizelka ochronna zaprojektowana specjalnie do jazdy konnej. Wykonane są z pianki dzięki czemu są tak lekkie, że dziecko ich nie czuje. Występują w wielu wzorach i kolorach, co zachęci Twoje dziecko do częstego noszenia ich podczas jazdy. Kamizelka jest również trwała. Możesz modyfikować ich rozmiar, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko różnego rodzaju urazów i będziemy z nich korzystać przez długi czas. Idealnie nadaje się dla dzieci do rozpoczęcia przygody z jazdą konną.

Wyposażenie jeźdźca to nie wszystko. Ważnym elementem wyposażenia jest również wyposażenie konia. Na początek tę część ekwipunku możesz wypożyczyć bez ponoszenia zbędnych kosztów, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czy Twoje dziecko jest zainteresowane dłuższą jazdą. Musisz także nauczyć się opiekować zwierzęciem i nie pozwolić mu zrobić sobie krzywdy.

Dla dzieci jazda konna to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. W połączeniu z zajęciami na świeżym powietrzu, możliwością obcowania ze zwierzętami, wzięciem odpowiedzialności za nie, pokonywaniem swoich lęków i robieniem nowych, niecodziennych rzeczy, dzieci chętnie wybiorą tę formę ruchu. Po zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt dla jeźdźca staje się on bardzo przyjemny i wygodny. Ubrania i akcesoria dla koni i jeźdźców to elementy, na których nie warto oszczędzać, ponieważ w głównej mierze wpływają one na nasze bezpieczeństwo.

You May Have Missed