24 maja 2024

Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji dachów?

Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji dachów?

Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji dachów? W tym artykule rozważymy zbudowanie dachu z nieco innej perspektywy. Zacznijmy też od zastanowienia się, co właściwie mamy na myśli, kiedy używamy słowa dach. Co powinno kryć się za konstrukcją dachu? Dach to w rzeczywistości spadziste pokrycie zaprojektowane tak, aby odpowiednio przykryć dom, blok lub inny budynek. Pamiętaj, że dachy mogą być wykonane z różnych materiałów.

Prawie wszystkie pokrycia skośne umieszczane na budynkach spełniają definicję dachu. Tak więc do konstrukcji dachu możemy użyć praktycznie wszystkiego, co może wykonać swoją pracę. Jak bardziej profesjonalnie rozumieć budowę dachów i dachów? Zacznijmy od wyjaśnienia, aby każdy dobrze zrozumiał temat. Nachylenie dachu wskazuje na stopień zaawansowania technologicznego dachu. Patrzymy więc wstecz na starożytne budynki i stwierdzamy, że istnieje znacznie więcej budynków, które przypominają dzisiejsze stare drapacze chmur niż nowoczesne domy jednorodzinne lub gigantyczne biurowce. Ogólnie mówiąc, jeśli powierzchnia dachu jest bardzo mała, można powiedzieć, że dach jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Przez analogię zdajmy sobie sprawę, że dach o wysokim nachyleniu jest tworem low-tech. Jeśli jednak chcemy lepiej zrozumieć tę zasadę, omówmy ją na przykładzie. Przykładem może być jeden z dzisiejszych systemów dachowych. To strzecha. Większość dachów zbudowanych w ten sposób ma nachylenie 45 stopni, gdziekolwiek są budowane. Jednak te dachy muszą mieć jakiś spadek, ponieważ nie są dobrymi przykładami materiałów hydroizolacyjnych. Jednak technologia zastosowana w konstrukcji dachu zastąpiła brak odpowiedniej wodoszczelności. Strzecha odprowadza wodę wykorzystując prawa naturalnej grawitacji.

Warto również wspomnieć, że dach kryty strzechą jest dość gruby. Zazwyczaj konstrukcja dachu krytego strzechą zapewnia grubość dachu co najmniej 40 cm. Stromy spadek zastępuje drenaż na dachu i zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Ponieważ strzecha jest gruba, konstrukcja tego dachu sprawia, że ​​nie musi być on wykonany z wodoodpornego materiału. System odprowadza wodę w niezwykle nieznaczny sposób, gdyż dach jest tak gruby, że woda nie ma czasu przeniknąć przez dach kryty strzechą, zanim połać dachu odprowadzi całą wilgoć do przygotowanych w tym celu wpustów.

Jaka jest najnowocześniejsza metoda pokrycia dachu, którą stosujemy dzisiaj?

Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji dachów?
Co powinniśmy wiedzieć o konstrukcji dachów?

Strzecha to metoda budowy dachu, która ma być tańsza i wykorzystywana jako metoda oszczędzania w budownictwie. Z drugiej jednak strony mamy jedną z najnowocześniejszych metod konstrukcji dachu. To, co nazywamy nowoczesnym systemem budowy dachów, to tektura falista. Oczywiście system zapewnia tworzenie dachu za pomocą paneli o bardzo niskim spadku, co jest innowacją technologiczną w dzisiejszym budownictwie. Niektóre z tych systemów zostały zainstalowane z nachyleniem 1 lub mniejszym, co jest imponującym wynikiem w porównaniu z 40-stopniowym stopniem wymaganym dla systemów odwadniających stosowanych w dachach krytych strzechą. Dlaczego więc blacha może być wykonana z tak małym nachyleniem? Dzieje się tak, ponieważ materiały wymagane do wykonania tej konstrukcji są w pełni wodoodporne, więc gdy dach jest prawidłowo zbudowany, system jest w pełni wodoodporny. Jednak nie bez powodu system jest zaawansowaną metodą konstrukcji. Oprócz wodoodporności stal falista musi spełniać wiele innych wymagań. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby bez problemu utrzymał śnieg, gdy zimowa aura już nas nie rozpieszcza. Ważna jest również wartość estetyczna. Ponieważ konstrukcja falista jest często kosztowna, musi być bardzo atrakcyjna. Powierzchnia blachy musi być wyjątkowo odporna na ścieranie i uderzenia, aby konstrukcja wytrzymała wiele lat. Ponadto metalowe panele wykonane w gorącym klimacie nie mogą pochłaniać ciepła, aby zapewnić komfort mieszkańcom niektórych budynków.

Najwcześniejszy znany człowiekowi system dachowy

Jeszcze zanim nauczyliśmy się pracować z drewnem, oryginalny dach był prawdopodobnie mieszanką słomy, patyków i innych drobnych elementów. Chociaż ten sposób budowy dachu był jednym z najwcześniejszych, nadal możemy zaobserwować jego zastosowanie w niektórych częściach świata. Gruba, prawie półmetrowa strzecha wykonana ze słomy, łodyg, roślin i wszystkiego, co może być odpowiednie do odprowadzenia wody z warstwy dachu, jest nadal obecną metodą w oryginalnym budynku. Ta grubość składa się z kilku warstw pojedynczych włókien roślinnych. Kiedy woda spada na dach kryty strzechą, spływa w dół warstwa po warstwie siłą grawitacji. Tak więc grubość faktycznie tworzy wystarczającą warstwę, aby krople wody opuściły strukturę poziomo, zanim wpadną do pomieszczenia. Mimo braku inwencji technicznej metoda wydaje się być bardzo tania i wydajna, co czyni ją atrakcyjną.