22 czerwca 2024

Ozonowanie – co to?

Ozonowanie - co to?

Ozonowanie – co to? Czy jest możliwa całkowita szczegółowa dezynfekcja całego mieszkania, magazynu, hotelu, biura, lub budynku użyteczności publicznej bez ogromnego nakładu pracy i użycia środków chemicznych? Odpowiedź na zadane pytanie brzmi “tak”. Ozonowanie pomieszczeń w błyskawiczny sposób upora się z wszechobecnymi wirusami, roztoczami i chorobotwórczymi drobnoustrojami, pozostawiając w powietrzu rześki i świeży mikroklimat.

Ozonowanie co to?

Jak sama nazwa wskazuje, proces odbywa się przy użyciu ozonu w odpowiednim stężeniu, który nie tylko dezynfekuje i oczyszcza powietrze, ale również wnika w meble tapicerowane, zabawki, zasłony i wszystkie zakamarki, które dla osoby ręcznie oczyszczającej pomieszczenie, byłyby niedostępne. Ozonowanie w Warszawie to całkowicie bezpieczne działanie mające na celu pozbycie się wszystkich niepożądanych czynników, mających wpływ na nasze zdrowie, komfort i samopoczucie. Alergicy i mamy małych dzieci mogą już odetchnąć z ulgą, ponieważ ozon w krótkim czasie rozprawi się również z roztoczami. Ozonowanie pomieszczeń w Warszawie jest w pełni bezpieczne dla sprzętów i mebli znajdujących się we wnętrzach odkażanych pomieszczeń. Po zabiegu wystarczy tylko szybkie wietrzenie i w pełni można cieszyć się nienagannie czystym powietrzem.

Co niszczy ozonowanie?

Ozonowanie mieszkania w Warszawie to ogrom korzyści. Ozonując, nie tylko oczyszczamy wnętrza ze szkodliwych mikroorganizmów, ale również niwelujemy brzydkie zapachy będące konsekwencją palenia papierosów, lub posiadania czworonogów. To również świetny sposób na błyskawiczne pozbycie się zapachu farb i lakierów po remoncie, albo zapachu spalenizny po niefortunnych eksperymentach kulinarnych. Ozonowanie przedszkoli jest gwarantem bezpiecznych przestrzeni dla podopiecznych. Pozbycie się zarodników pleśni i grzybów, a także wirusów i bakterii jest doskonałym pomysłem na zdrowie i bezpieczeństwo maluchów. Ozon wniknie w nawet najbardziej niedostępne miejsca, które dla ludzkiej ręki są nieosiągalne, pozostawiając powierzchnie i wnętrza całkowicie wolnymi od wszelkich mikroorganizmów.

Co można ozonować?

Ozonowanie - co to?
Ozonowanie – co to?

Ozonowanie magazynu to najlepszy dowód na to, że nawet przestrzenie o dużym metrażu nie są straszne tej metodzie dezynfekcji. Ozonować można prawie wszystko, co wymaga oczyszczenia ze szkodliwych czynników. Warto nadmienić, że wszystkie przedmioty i sprzęty znajdujące się w ozonowanym pomieszczeniu, również ulegają oczyszczeniu. Ozonować możemy zatem mieszkania, biura, hotele, magazyny, szkoły, przedszkola, ale również mniejsze powierzchnie takie jak wnętrze samochodu, lub piwnica i komórka, w których zagnieździły się grzyby i pleśnie. Ozonowanie urzędów w Warszawie sprzyja zdrowemu mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie pracowników i petentów. Bezsprzeczną zaletą tej metody jest fakt, że w trakcie odkażania nie są używane żadne środki chemiczne, które mogłyby wywołać u osób szczególnie wrażliwych podrażnienia, a u astmatyków – atak astmy. To metoda całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że w trakcie ozonowania w pomieszczeniach nie przebywają w nim ludzie, a po zakończeniu ozonowania wnętrza zostaną dokładnie przewietrzone.

Jak przebiega ozonowanie?

Pomimo tego, że po wywietrzeniu pomieszczenia są całkowicie bezpieczne i przygotowane do użytkowania, należy pamiętać o tym, że ozon jest silnie działającym gazem. Właśnie dlatego w momencie, kiedy trwa ozonowanie biur w Warszawie, nie mogą przebywać w budynku ludzie. Należy wynieść podczas procesu dezynfekcji z pomieszczeń także wszystkie cenne dzieła sztuki, rośliny, oraz zwierzęta, a sprzęt RTV zabezpieczyć folią. Aby ozon uzyskał optymalne stężenie, dobrze jest zakleić wszystkie kratki wentylacyjne, oraz nieszczelności, przez które mógłby ulotnić się gaz. Podczas procesu ozonowania muszą być zamknięte wszystkie okna i drzwi. Ozonowanie hoteli odbywa się za pomocą specjalnych generatorów ozonu, które rozstawione w pomieszczeniach, generują gaz rozprzestrzeniający się w powietrzu. Osoba, która obsługuje generatory i mierzy poziom stężenia ozonu, powinna być ubrana w specjalny kombinezon uniemożliwiający jej kontakt z gazem. Po zaprzestaniu pracy generatorów należy odczekać około 30 minut, aby ozon dotarł do wszystkich pożądanych miejsc. Po wykonaniu ozonowania pomieszczenia należy dokładnie wietrzyć przez około 15-20 minut, aż do uzyskania bezpiecznego stężenia.

Ile czasu trwa ozonowanie?

Ozonowanie szkół w Warszawie trwa w zależności od metrażu, może trwać od 1,5 do aż 12 godzin. Zasadniczo przyjęło się, że proces przeprowadzany jest do skutku. Jeśli założeniem było usunięcie z pomieszczenia dymu papierosowego, lub zapachu farb, lub spalenizny, ozonowanie prowadzi się do momentu, kiedy zapachy są już niewyczuwalne. Najtrudniejsze do usunięcia są zapachy substancji, które wniknęły głęboko w tekstylia. Po ozonowaniu pozostaje świeży i rześki zapach, przypominający ten po burzy. W zależności od potrzeb ozonowanie można przeprowadzać cyklicznie.