Doradcy zawodowi

Doradcy zawodowi

Doradcy zawodowi – co powinniśmy wiedzieć? W wielu przypadkach poszukujemy pracy – niezależnie od etapu kariery. Dostępna jest pomoc doradcy zawodowego, który może nam w tym pomóc. W praktyce jednak niewiele osób wie, czym zajmuje się taki ekspert i dlaczego bezwzględnie uzasadnione jest korzystanie z jego usług.

Czym w praktyce zajmują się doradcy zawodowi? Jakie wykształcenie jest wymagane do poradnictwa zawodowego? Jak powinien wyglądać doradca zawodowy z Krakowa? Gdzie może pracować doradca zawodowy i ile zarabia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym w praktyce zajmują się doradcy zawodowi?

Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, że doradcy zawodowi i trenerzy kariery to zdecydowanie nie ta sama osoba. Chociaż granice między nimi są płynne, kariery są bardzo zróżnicowane. Doradca ma określone zadania, ponieważ każdorazowo jest odpowiedzialny za rozpoznanie mocnych i słabych stron osobowości. W wielu przypadkach przeprowadzane są specjalistyczne testy – na podstawie których można wybrać najlepszą konkretną ścieżkę kariery. Doradcy zawodowi zdefiniują 1-2 kariery, w których odnajdziemy się najlepiej jak potrafimy. Następnie określ konkretne cele do osiągnięcia. Można więc z całą pewnością powiedzieć, że jest to ktoś, kto ułatwia stworzenie określonej ścieżki kariery. Od czasu do czasu pomagaj w napisaniu atrakcyjnego CV, zwiększeniu zaufania klienta, przygotowaniu się do rozmów kwalifikacyjnych i nauce skutecznego znajdowania pracy. Głównym celem wspomnianych ekspertów jest przygotowanie swoich klientów do wejścia na rynek pracy.

Jakie wykształcenie jest wymagane do poradnictwa zawodowego?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie wykształcenie jest najlepsze dla przyszłych doradców zawodowych. Przydatne będą wszelkie nauki społeczne, w tym psychologia i socjologia. W praktyce jednak najcenniejsza jest różnorodność kursów i szkoleń – na których można rozwijać nie tylko wiedzę praktyczną, ale także szeroki wachlarz umiejętności. Najlepsi doradcy nieustannie inwestują w swój rozwój, jednocześnie starając się aktualizować swoją wiedzę. Wbrew pozorom jest to niemal konieczność, jeśli chcemy jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Warto zdać sobie sprawę, że przede wszystkim ponadprzeciętna jest znajomość rynku pracy. Doradcy zawodowi mogą śledzić zmieniające się trendy i charakterystykę branż i zawodów.

Jak powinien wyglądać doradca zawodowy?

Doradcy zawodowi
Doradcy zawodowi

Jeśli chcemy rozmawiać o doradztwie zawodowym, wiemy już, jakie wykształcenie i umiejętności są potrzebne. Ale jakie są najbardziej pożądane cechy? Kluczowe są ponadprzeciętne umiejętności interpersonalne. W tej karierze przydatne są umiejętności komunikacyjne lub łatwość nawiązywania nowych znajomości. Wbrew pozorom funkcje te uważane są za niezbędne, jeśli interesuje nas praca z ludźmi i pomaganie im. Czego jeszcze potrzebuje dobry doradca zawodowy? Jedną z tych cech jest empatia. Nie sposób nie wspomnieć o umiejętności szybkiego słuchania i wyciągania wniosków. Często na podstawie samej rozmowy będziemy musieli zasugerować, która ścieżka kariery wydaje się najbardziej idealna. Dobry doradca zawodowy jest uparty – potrafi stanowczo wyrazić swoje poglądy i na podstawie własnego doświadczenia rekomendować odpowiednią pracę. Oczywiście nie zapomnij mówić poprawnie. Osoby, które nie mogą skutecznie złożyć przepustki, nie są uważane za odpowiednie.

Gdzie może pracować doradca zawodowy i ile zarabia?

Jak się okazuje, doradcy zawodowi mogą pracować w wielu miejscach. Widać, że na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących profesjonalne doradztwo lub doradztwo. Tutaj możemy spodziewać się najkorzystniejszych zysków. Doradcy zawodowi w dużej mierze stali się miejscami pracy na uczelniach iw biurach karier. Wtedy nie tylko ze starszymi i bardziej doświadczonymi ludźmi, ale także z młodymi ludźmi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Jakiego dochodu może oczekiwać doradca zawodowy? Wbrew pozorom trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Nietrudno się jednak domyślić, że najwięcej zarabiają osoby najbardziej doświadczone, które pracują w prywatnych firmach lub pracują w rygorystycznych firmach szkoleniowych. Niestety płaca minimalna występuje w przypadku instytucji publicznych i należy o tym pamiętać. Średnia pensja to około 4000 zł. Doradca zawodowy to praca, która jest jak najbardziej perspektywiczna.

Magdalena Chmielecka-Lisiecka coach kariery
ul. Wąska 3A
71-407 Szczecin
501-018-290
www.jobproject.com.pl

 

You May Have Missed