24 maja 2024

Czym jest Technologia RFID?

Czym jest Technologia RFID?

Czym jest Technologia RFID? Identyfikacja radiowa RFID została wynaleziona przez Charlesa Waltona, pierwszego właściciela patentu na technologię RFID. RFID wykorzystuje pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej do automatycznego identyfikowania i przechwytywania informacji przechowywanych na kartach/znacznikach RFID przyczepionych do obiektów, przy czym tagi RFID zawierają informacje przechowywane elektronicznie. W zależności od pasma częstotliwości, tagi RFID mogą być odczytywane z kilku metrów.

Jak to działa?

Technologia RFID należy do grupy technologicznej zwanej automatyczną identyfikacją i przechwytywaniem danych (AIDC). Metoda AIDC automatycznie identyfikuje obiekty, zbiera dane i wprowadza je bezpośrednio do systemów komputerowych. Element RFID w tagu składa się z dwóch części: mikroprocesora przechowującego i przetwarzającego informacje oraz anteny odbierającej i przesyłającej sygnał. Etykieta zawiera numer seryjny konkretnego przedmiotu. System RFID składa się z dwóch części: tagu lub tagu przymocowanego do identyfikowanego przedmiotu. Dwukierunkowy nadajnik-odbiornik radiowy zwany interrogatorem lub czytnikiem wysyła sygnał do znacznika i odczytuje jego odpowiedź.

Karta RIFD

Czym jest Technologia RFID?
Czym jest Technologia RFID?

W naszych portfelach zawsze mamy dużo kart, którymi mogą być karty kredytowe, bankowe, dowody osobiste, karty członkowskie, ale jeśli chodzi o karty RFID, nasze umysły są pełne pytań. Karta inteligentna RFID to karta zbliżeniowa, która wykorzystuje technologię RFID do wysyłania i odbierania danych. W przeciwieństwie do kart kontaktowych są trwalsze, ponieważ nie trzeba nimi machać, co zapobiega ich zużyciu. Z drugiej strony bezstykowe karty inteligentne obejmują szeroką gamę produktów, od prostych kart pamięci o niskim poziomie bezpieczeństwa i pamięci nieulotnej po karty o wysokim poziomie bezpieczeństwa z procesorami kryptograficznymi i karty z podstawowym systemem operacyjnym. Karty inteligentne RFID zostały przyjęte na całym świecie. Ich rosnąca popularność wynika z wygody i szybkości tych kart, co czyni je idealnymi dla branży edukacyjnej, identyfikacji, handlu detalicznego i transportu. Jedną z zalet kart RFID jest to, że ich poziom bezpieczeństwa można dostosować do aplikacji, w której są używane. Ponadto informacje mogą być zapisywane w pamięci karty inteligentnej tylko przez upoważniony personel. Karty RFID są znane ze swojej elastyczności i nie tylko. Jeśli pracownicy zmienią działy, można ich łatwo zaktualizować, a ich dane zmienić bez wydawania nowej karty. Ponadto, ponieważ system wykorzystuje fale radiowe, karta RFID nie musi mieć kontaktu z czytnikiem. Karty RFID można łatwo obsługiwać, co jest jedną z ich zalet. Są niewrażliwe na wilgoć i wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak zabrudzenia czy czynniki mechaniczne, co zmniejsza koszty utrzymania, ponieważ firmy nie muszą tak często drukować kart dla swoich pracowników. Kolejną korzyścią jest to, że nie wymagają własnej energii, co zmniejsza potrzebę zakupu nowych baterii.

Sprawdź także:

Technologia RFID i kradzież

Chociaż karty RFID są bardzo wygodne, jeśli zbliżysz się wystarczająco blisko karty, każdy może zdobyć czytnik kart i ukraść informacje o płatnościach. Na szczęście karty RFID są mniej podatne na kradzież ze względu na wbudowane funkcje bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​karty RFID są uważane za tak samo bezpieczne, jak nowe chipy EMV znajdujące się w niektórych kartach debetowych i kredytowych. Najważniejszą cechą bezpieczeństwa produktów RFID jest bliskość. W celu wysłania informacji karta musi znajdować się dość blisko czytnika, więc użytkownik musi dotykać karty lub machać nią w pobliżu skanera, co utrudnia korzystanie z urządzenia w celu uzyskania informacji. Kolejną wbudowaną ochroną jest sposób obsługi transakcji. W przypadku danej transakcji z Twojej karty do terminala płatniczego wysyłany jest jednorazowy kod, co utrudnia złym podmiotom zabranie dużych sum pieniędzy lub dostęp do Twoich danych osobowych. Oprócz tych wbudowanych zabezpieczeń istnieją inne sposoby dalszej ochrony kart RFID.

Jak przestępcy kradną informacje o Twojej karcie kredytowej?

Karta kredytowa wyposażona w technologię RFID stale emituje informacje o sobie, które czytnik zapisuje po zbliżeniu się do czytnika. To sprawia, że ​​transakcje są wykonywane w kilka sekund. Technicznie wszystko, czego potrzebuje złodziej, to skaner, który potrafi odczytać sygnał radiowy emitowany przez chip RFID na karcie. Gdyby miał jeden z tych skanerów, teoretycznie mógłby ukraść dane karty kredytowej bez Twojej wiedzy. Ale muszą być blisko, chyba że ich anteny są bardzo silne. Z tej bliskiej odległości możesz zauważyć, ale to zależy od tego, gdzie jesteś. Zatłoczone miejsca sprzyjają kradzieży.