22 czerwca 2024

5 najpopularniejszych sportów wodnych

5 najpopularniejszych sportów wodnych

5 najpopularniejszych sportów wodnych – gdy zbliża się letnia pora roku, sporty wodne zyskują znaczną popularność. Nic dziwnego, bowiem emocje podczas wykonywania niektórych dyscyplin są niesamowite. Co ciekawe, nie każdy z nich wymaga wiele czasu i poświęceń, aby zacząć go uprawiać, tym bardziej amatorsko. Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach. Aby w sposób szczególny zadbać o nasze zdrowie, zaleca się pianki neoprenowe. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych dyscyplin wodnych, którymi warto się zainteresować

1. Pływanie

5 najpopularniejszych sportów wodnych
5 najpopularniejszych sportów wodnych

Jest to zapewne dyscyplina, którą kojarzą wszyscy z nas. Niestety ankiety i sondaże jasno wskazują, że nadal duża część ludzkości nie potrafi dobrze pływać. Jest to metoda poruszania się po powierzchni wody lub w wodzie, która także wykorzystywana jest przez wiele zwierząt. Co ciekawe, to bardzo popularna aktywność rekreacyjna, szczególnie w państwach o cieplejszym klimacie. Wyróżniamy wiele stylów, m.in. żabkę, kraul, grzbietowy, motylkowy, piesek. Jest to także metoda rehabilitacji. W przypadku nurkowania na różne głębokości ze specjalistycznym sprzętem, niezbędne będą pianki neoprenowe. Jej właściwości pozwalają na utrzymywanie stałej temperatury ciała. Jest to doskonale znany element ubioru zarówno dla fanów sportów wodnych, jak i osób, które czynnie uprawiają triathlon. Pływanie przynosi wiele zalet, o których warto pamiętać. Przede wszystkim pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jest to dość wyczerpująca aktywność, dzięki czemu intensywnie palimy kalorie i pobudzać metabolizm. Dodatkowo poprawia kondycję i wytrzymałość, dzięki czemu z dnia na dzień będziemy mogli zauważyć duży postęp. Pływanie pobudza układ krążenia, a także wspomaga układ oddechowy. Wydolność płuc znacznie się zwiększa, a największe korzyści możemy zauważyć, gdy poruszamy się stylem krytym. Właśnie wtedy drogi oddechowe są zmuszone do najbardziej wydajnej pracy. Standardowa pojemność płuc wynosi ok. 5 litrów, najlepsi pływacy mogą pochwalić się nawet 11 litrami pojemności. Warto także wspomnieć o pozytywnym wpływie na nastrój. Koryguje wady postawy, obniża poziom złego cholesterolu, poprawia giętkość ciała i koordynację ruchową, a nawet pomaga redukować stres.

2. Kitesurfing

Kitesurfing to jazda, a właściwie ślizg po wodzie na desce, która wyposażona jest w latawiec. Jest to jedna z odmian surfingu. Co ciekawe, z technicznego punktu widzenia, jest to dyscyplina, która w większym stopniu przypomina snowboard, ponieważ prowadzi deskę po krawędzi, a nie płasko. Uprawia się go zarówno na rzekach, jak i morzach oraz oceanach. Standardowo kitesurfing dzielimy na dwie odmiany: zimową, a także lądową. Sterowanie odbywa się za pomocą baru. Jest to drążek z linkami, który przymocowany jest do latawca. Należy pamiętać, że jest to wymagające zajęcie i wymaga dość dużej dawki wiedzy. Podstawowy kurs kitesurfingu, dzięki któremu nauczymy się wszystkiego, aby móc poruszać się po wodzie, trwa około dwóch tygodni. W tym przypadku nie można zapomnieć o odpowiednim stroju. Pianki neoprenowe idealnie sprawdzą się podczas kontaktu z zimną wodą, ponieważ odpowiednia temperatura ciała zostanie utrzymana.

3. Wioślarstwo

Jest to dyscyplina sportu, w której zawodnik siedzi w łodzi. Wprawia ją w ruch za pomocą specjalnych wioseł, wszystko dzieje się dzięki sile naszych mięśni. Możliwe jest poruszanie się po specjalnych szynach, natomiast stopy są umieszczone w podnóżku ze specjalnymi butami. Co ciekawe, jest to również odmiana transportu wodnego, która pozwala na odpoczynek, rekreację i wygodną podróż. Prawdziwe zawody wioślarskie rozgrywane są dokładnie na dystansie 2000 m.

4. Kajakarstwo

Kajakarstwo to po prostu pływanie w kajaku. Jest to specjalna łódź, która napędzana jest wiosłami z dwoma piórami, czyli specjalnymi końcówkami, które to umożliwiają “odbicie się” od wody. Kajaki dzielimy na kilka rodzajów: rekreacyjne, turystyczne i sportowe. Różnią się delikatnie od siebie, mogą mieć różne kształty, długości, zrobione są z odmiennych tworzyw, które zależne są od naszych potrzeb. Wiosłowanie wzmacnia mięśnie pleców i ramion, ale tak naprawdę angażuje niemal wszystkie mięśnie.

5. Windsurfing

Windsurfing to sport wodny, który uprawiany jest dzięki użyciu dwóch elementów: deski i przymocowanego do niej pędnika żaglowego. Jest to dyscyplina, która polega na żeglowaniu podobnym do jachtowego, jednak w tym przypadku używany jest całkiem inny sprzęt. Konieczny jest odpowiedni ubiór, który zapewni nam bezpieczeństwo. Pianki neoprenowe zwiększą komfort i utrzymają odpowiednią temperaturę naszego ciała. Windsurfing polega na tym, aby zjeżdżać z fal przybojowych z wykorzystaniem żagla. Nauka tego sportu na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Posiadając tylko kilka podstawowych wiadomości i wskazówek może znacznie zniechęcić. Dlatego jeśli już wyposażymy się w pianki neoprenowe, a także odpowiedni sprzęt, warto zainwestować dodatkowe fundusze, aby posiąść podstawową wiedzę, która zostanie przekazana przez profesjonalistów na specjalnych szkoleniach i kursach. Przyniesie to znacznie szybsze efekty, a także większą satysfakcję.