21 czerwca 2024

Co to jest sublimacja w druku?

Co to jest sublimacja w druku?

Co to jest sublimacja w druku? Metody druku, wraz z postępem technologicznym dają klientom coraz nowsze możliwości i udostępniają stale ulepszane techniki. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na tworzenie promocyjnych produktów, jak bluzy z nadrukiem firmowym lub inne ubrania z własnym nadrukiem. Głównie dla nich powstała technologia druku sublimacyjnego. Dzięki niej można nanieść na wybraną tkaninę lub przedmiot odpowiednią grafikę lub napis. Czym jest sublimacja? Jak przebiega proces drukowania z użyciem sublimacji?

Czym jest zjawisko sublimacji?

Sublimacja jest zjawiskiem, które wykorzystuje się do tworzenia druku sublimacyjnego. Wydruk jest możliwy, dzięki wykorzystaniu specjalistycznych tuszy. Drukowanie z ich pomocą przenosi grafikę na odpowiedni papier, który nazywany jest transferowym. Następnie, umieszczany jest w prasach do sublimacji, w których panuje wysoka temperatura, która zmienia ich stan na ciekły. Po takiej przemianie możliwe jest naniesienie wybranej grafiki czy napisu na przedmioty lub odzież, która wykonana jest z poliestru lub chociażby posiada powłokę poliestrową. Dzięki temu zjawisku właściciele firm mogą tworzyć koszulki z personalizowanym nadrukiem, kubki, czapki, i tym podobne.

Sublimacja jest jedną z najtrwalszych i odpornych na działanie czynników mechanicznych metodą znakowania i zdobienia. Gotowe produkty można bez żadnych obaw prać w pralce, a przedmioty codziennego użytku myć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dodatkową zaletą jest niewielki koszt tego procesu, co pozwala na zamówienie personalizowanego przedmiotu przez każdą osobę.

Tusze do sublimacji – co je wyróżnia?

Co to jest sublimacja w druku?
Co to jest sublimacja w druku?

Do tworzenia druku sublimacyjnego niezbędne jest wykorzystanie specjalnych tuszy. Tusze sublimacyjne są barwnikami, które posiadają zdolność wiązania się z włóknem poliestrowym. Gdy wybrana grafika zostaje umieszczona na papierze transferowym, a następnie w prasie zostaje dociskana do tkaniny, ciepło urządzenia zmienia stan skupienia barwnika ze stałego na gazowy. Taki proces pozwala na rozszczelnienie włókien poliestrowych, a następnie wniknięcie barwnika w ich głąb. Dzięki temu, że kolory nie osadzają się na powierzchni, druk jest bardzo trwały i odporny na działanie różnych czynników. Po zmniejszeniu się temperatury przedmiotu, włókna ponownie się zamykają, a nadruk zostaje na stałe zaaplikowany. Gotowy obrazek jest płaski, nie wyczuwalny pod palcami.

Dodatkowo warto wiedzieć, iż barwniki sublimacyjne są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Wytwarzane są na bazie wody, a nie rozpuszczalnika, dlatego też są neutralne dla natury oraz skóry człowieka. Z produktów, które posiadają na swojej powierzchni tusz do sublimacji mogą bez obaw o zdrowie korzystać dorośli, dzieci oraz starsi ludzie. Dodatkowo, nie wydzielają żadnego, nieprzyjemnego zapachu, jak to ma miejsce w przypadku innych metod.

Druk sublimacyjny – jakie są jego zalety?

Drukowanie sublimacyjne jest stale rozwijającą się branżą. Nieustannie ulepszane maszyny oraz tusze jeszcze bardziej poprawiają jakość i trwałość gotowych wydruków. Zjawisko sublimacji wykorzystywane do drukowania posiada wiele zalet:

  • druk powstaje w wyniku zabarwienia pojedynczego włókna – pozwala to na trwałe naniesienie grafiki lub napisu na ubranie,
  • grafika nie traci koloru, nie pęka podczas użytkowania – utrwalony w pojedynczym włóknie barwnik, zlokalizowany jest tam bardzo trwale, bez obaw o jego uszkodzenie,
  • odzież z nadrukiem sublimacyjnym nadaje się do prania mechanicznego,
  • metoda jest korzystna finansowo, a dodatkowo jest prosta w wykonaniu – koszty drukowania grafik metodą sublimacji są niewielkie i opłacalne zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla pojedynczego klienta,
  • prasa i tusze są niedrogim sprzętem,
  • sublimacja pozwala na wydrukowanie różnorodnych obrazów i grafik w szerokiej gamie kolorystycznej – każdą grafikę można samodzielnie skomponować lub zaprojektować na ekranie urządzenia mobilnego,
  • wydruk pozwala na umieszczane druku nie tylko na tkaninach, ale też przedmiotach – pozwala to na niezwykły rozwój branży i produkowanie spersonalizowanych gadżetów, a także prezentów.

Mity, które dotyczą wydruku sublimacyjnego

Nieprawdziwe informacje, które są powielane i przekazywane na temat różnego rodzaju prac nazywane są mitami. Wokół druku sublimacyjnego również nagromadziło się sporo mitów, przez co niektóre branże i firmy tracą zainteresowanie tą metodą.

Jednym z najczęściej słyszanych mitów, jest informacja, że drukowanie sublimacyjne jest możliwe jedynie na białych tkaninach. Obecny rozwój maszyn i barwników pozwala na naniesienie grafik na dowolny kolor materiału, a wydrukowane obrazy są równie wyraźne i trwałe. Kolejnym mitem, który krąży wśród społeczeństwa jest stwierdzenie, że do wykonania druku sublimacyjnego sprawdzi się jedynie tkanina poliestrowa. Poliester jest włóknem, który najlepiej przyjmuje barwnik i istotne jest, aby tkanina składała się z jego części. Domieszką z całym przekonaniem może być bawełna lub wiskoza. Najważniejsze jest, aby powłoka materiału była pokryta poliestrem.