17 kwietnia 2024

Ile trwa kurs żeglarski

Ile trwa kurs żeglarski

Ile trwa kurs żeglarski – “Żeglarstwo to nie sport – to charakter”, powiedział podobno słynny angielski żeglarz, sir Francis Chichester. Obecnie coraz więcej osób interesuje się właśnie takim sposobem spędzania wolnego czasu i rekreacji, szczególnie ludzie młodzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ żeglowanie po wodach śródlądowych, czy też otwartym morzu to ogromna przyjemność. Co więcej, nauka żeglarstwadaje poczucie wolności – a tego nie zastąpi nic innego! Ile czasu trzeba poświęcić, aby stać się prawdziwym wilkiem morskim? Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym kursom dla dzieci i dorosłych. 

Kursy weekendowe

Jak powszechnie wiadomo, czas to pieniądz. Dlatego nie każdy może pozwolić sobie na dwutygodniowy urlop, aby nauczyć się wszystkich teoretycznych i praktycznych umiejętności związanym ze sterowaniem jednostką pływającą. A takie szkolenie jest niezbędne, by uzyskać uprawnienia potrzebne do żeglugi, czyli patenty. Aby ludzie na co dzień zajęci mogli rozwijać swoje pasje, kursy żeglarskie dla dorosłych w Szczecinie realizowane są również w trybie weekendowym. Na taki rodzaj nauki decydują się najczęściej osoby pracujące. Cały materiał teoretyczny oraz zajęcia praktyczne obejmują kilka weekendów, po których można przystąpić do państwowego egzaminu.
Jest to również świetna opcja dla tych, którzy mają niewiele wolnego czasu, a chcą nauczyć się czegoś nowego. Niestety, kursy żeglarskie w weekend mają też wady. Jedną z nich jest to, że odbywają się na jednym i tym samym zbiorniku. Kursanci uczą się podejścia wyłącznie do jednego portu, co na późniejszych etapach żeglugi może skutkować brakiem umiejętności cumowania gdzie indziej. Ale od czegoś trzeba zacząć! Dotyczy to nawet najmłodszych. Kurs żeglarski dla dzieci w Szczecinie również może być realizowany weekendowo, dzięki czemu uczniowie mogą nabywać nowe umiejętności nawet w trakcie trwającego roku szkolnego.

Kuszącą opcją jest również szkolenie w zakresie prowadzenia motorówki. Chociaż wykorzystuje ona silnik, a nie żagle i siłę wiatru, dla wielu osób to wspaniałe wprowadzenie do świata żeglugi. Kursy motorowodne Szczecin to szkolenia trwające jeden lub kilka weekendów, bardzo dobre i polecane dla początkujących. Niejednokrotnie osoby, które nauczyły się kierować motorówką, chętnie przesiadają się na jacht. Chociaż w tym celu odbywają osobny kurs, jest im łatwiej, ponieważ znają już podstawy żeglugi. Jeżeli chodzi o patent motorowodny, cena w Szczecinie nie jest wygórowana i osiągalna dla większości chętnych.

Kurs trwający jeden tydzień

Inną, bardzo atrakcyjną opcją nauki żeglarstwa, jest skorzystanie z kursu trwającego jeden tydzień. Są to zwykle siedmiodniowe rejsy, połączone ze szkoleniem. Wielu doświadczonych żeglarzy przyznaje, że jest to wystarczający czas na to, by opanować podstawy. Chodzi między innymi o naukę manewrowania jachtem na takim poziomie, aby móc później zdać egzamin i pojechać w pierwszy, samodzielny rejs. Dlaczego warto wybrać właśnie taką opcję – połączoną z rejsem – zamiast szkolenia w formie stacjonarnej? Takie szkolenie to w istocie dwa w jednym – łączy odpoczynek z nauką. Jest to więc idealny kompromis dla wszystkich, którzy mają ograniczoną ilość dni wolnych od pracy. Co więcej, tygodniowy rejs pozwala w pełni nacieszyć się kursem żeglarskim i wszystkim, co w żegludze sprawia radość – szumem wody, wieczornymi ogniskami czy śpiewaniem w czasie koncertów szantowych. To również okazja to wpatrywania się nocami w rozgwieżdżone niebo. Po takim tygodniowym szkoleniu, nie tylko umysł jest napełniony wiedzą teoretyczną, ale również serce – miłością do wody i żeglowania.

Dwutygodniowy kurs z patentem żeglarskim

Ile trwa kurs żeglarski
Ile trwa kurs żeglarski

Jeśli chodzi o dwutygodniowe kursy żeglarskie dla dorosłych, Szczecin to miasto, w którym warto zacząć taką przygodę. Wielu doświadczonych żeglarzy potwierdza, że takie szkolenie to najlepsza opcja. Dlaczego? Ponieważ czternaście pełnych dni, to wystarczająca ilość czasu, aby opanować zarówno materiał teoretyczny, jak i podstawy praktycznego manewrowania jachtem. Co więcej, nie ma stresu spowodowanego presją czasu, a wciąż jest wiele okazji do prawdziwego odpoczynku na wodzie.

Dwutygodniowe kursy żeglarskie dla dzieci w Szczecinie, podobnie jak szkolenia dla dorosłych, to często rejsy wędrowne. To znaczy, że kursanci uczą się prowadzić jacht w różnych warunkach i mają okazję nauczyć się wielu różnych rodzajów podejść do portu. Często z czternastodniowego szkolenia korzystają dzieci i młodzież w czasie letnich wakacji.

Bez względu na to, na które z tych rozwiązań się zdecydujemy, jedno jest pewne – warto! Kursy żeglarskie mogą trwać kilka weekendów, jeden lub dwa tygodnie. Również kursy motorowodne to wspaniała opcja dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wodami śródlądowymi. Na rynku istnieje wiele firm lub klubów jachtowych oferujących szkolenie. Niektóre kuszą niską ceną, jednakże warto pamiętać, że w parze z nią nie zawsze idzie jakość. Jeżeli chodzi o żeglugę, aby sprawiała przyjemność, konieczny jest wysoki poziom szkolenia. Nie warto więc oszczędzać i najlepiej jest wybrać dwutygodniowy, połączony z rejsem kurs, który poprowadzi doświadczony instruktor.