27 kwietnia 2024

Co to jest ortopeda traumatolog?

Co to jest ortopeda traumatolog?

Co to jest ortopeda traumatolog? Większość z nas prędzej czy później spotka konieczność wizyty u ortopedy. Jednak osoby wykonujące ten zawód mogą mieć różne specjalizacje. Kto to jest ortopeda traumatolog i czym się zajmuje?

Czym jest traumatologia?

Traumatologia jest dziedziną ortopedii, a więc by zrozumieć czym zajmuje się ta pierwsza, najpierw trzeba zrozumieć, na czym polega druga. Ortopedia zajmuje się przede wszystkim zarówno diagnostyką, jak i także leczeniem chorób narządów ruchu. Nie ma tuta znaczenia, w jaki sposób te choroby powstały – czy są wynikiem wad wrodzonych, urazów, niedoborów składników odżywczych nowotworów czy też innych przebytych chorób. Sposób powstania urazu ma jednak znaczenie w przypadku traumatologii. Traumatolog zajmuje się bowiem właśnie takimi urazami. To właśnie dlatego traumatologia inaczej nazywana jest chirurgią urazową, którą m.in. leczy klinika ortopedyczna Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/.

Lekarz ortopeda specjalizujący się w traumatologii zajmować się będzie więc:

  • Kośćmi,
  • Stawami,
  • Więzadłami,
  • Mięśniami,
  • Ścięgnami.

Jednak zauważyć należy, że w zakres kompetencji takiego ortopedy wchodzą tylko te urazy wymienionych elementów układu ruchu, które zostały uszkodzone wskutek urazu.

Kiedy potrzebujemy wizyty u traumatologa?

Co to jest ortopeda traumatolog?
Co to jest ortopeda traumatolog?

To jednak szczególnie ważne by zaznaczyć, że do traumatologa udajemy się nie tylko w sytuacji, gdy zauważymy uraz po udziale w dramatycznym wypadku. Jest tak dlatego, że w rzeczywistości powstawanie urazów nie wygląda tak spektakularnie, jak prawdopodobnie sobie wyobrażamy myśląc o tej dziedzinie medycyny.
Prawda jest taka, że urazy mogą powstawać nawet niezauważone. Oczywistym jest, że najłatwiej zauważyć je gdy staw lub ścięgno zacz boleć po uderzeniu lub upadku, lecz nie należy również ignorować urazów powstających niezauważenie. Występują one nader często w przypadku gdy mierzymy się z takimi przeciwnościami losu jak reumatyzm, osteoporoza, a nawet zaburzenia czucia i napięcia ruchowego oraz mięśniowego. Również wtedy, gdy wskutek źle dobranego obuwia czy pozycji przy pracy przez lata nadwyrężamy elementy układu ruchu – mogą powstać urazy wymagające konsultacji u traumatologa.

Co leczy traumatolog i jakie zabiegi wykonuje?

Kiedy dostaniemy skierowanie o traumatologa być może będziemy zastanawiać się co właściwie leczy taki polecany ortopeda i w jaki sposób. Przede wszystkim mogą to być urazy kręgosłupa, tak te powstałe w wyniku wypadków, jak i te do których dochodzi przez lata nieprawidłowej postawy, jak na przykład skrzywienie czy też skolioza. Wśród innych obszarów kompetencji traumatologa wymienić możemy także choroby zwyrodnieniowe stawów. W przypadku tego typu schorzeń potrzebna jest niekiedy artroskopia i to również wchodzi w zakres zawodu ortopedy o tej specjalizacji.

Artroskopia łąkotki kolana polega na wziernikowaniu wnętrza stawów. Składa się ona z dwóch etapów. Pierwszym jest diagnozowanie. Ortopeda wprowadza do stawu mikroskopijną kamerę, za pomocą której dokonuje pomiarów oraz diagnozuje nasze problemy ze stawami. Dzięki temu sprawnie przejść może do części drugiej. Jest nią wykonanie zabiegów operacyjnych wewnątrz stawu przy pomocy mikroskopijnych narzędzi.

W przypadku zwyrodnień stawów czasem konieczna jest alloplastyka. Tutaj jednak mamy do czynienia niezupełnie z leczeniem stawu, a raczej z jego wymianą. W czasie trwania zabiegu operacyjnego uszkodzona część stawu jest usuwana. Następnie zastępuje się ją syntetycznym zamiennikiem. Szczególnie popularnym zabiegiem jest alloplastyka stawu biodrowego.

Traumatolog zajmuje się także takimi dolegliwościami jak tak zwany łokieć tenisisty. Schorzenie powstaje gdy degeneracji ulegają ścięgna. Dzieje się to za pośrednictwem tak zwanych urazów przeciążeniowych. Kiedy forsujemy ten obszar ciała, nakładające się na siebie mikro urazy prowadzą do choroby. Lekarz zalecić może zarówno regenerację uszkodzonej tkanki, jak i nastrzykiwanie czynnikami wzrostu. Wszystko zależy od zaawansowania choroby oraz indywidualnej sytuacji pacjenta.

W jaki sposób leczy traumatolog?

Z oczywistych przyczyn pierwszym krokiem, jaki podejmuje traumatolog, jest diagnoza. Obejmuje ona również ustalenie jak powstał dany uraz. Może to mieć bardzo duże znaczenie nie tylko dla ustalenia charakteru schorzenia, ale również dla leczenia i późniejszego powrotu do zdrowia pacjenta.
Jeśli chodzi o leczenie, to może ono być skrajnie różne. Ortopeda z Ortho Expert https://ortho-expert.pl zastosować może bowiem zarówno leczenie doraźne, zachowawcze – jak i operacyjne. Leczenie doraźne również może mieć różny charakter. W przypadku niektórych schorzeń wystarczyć może wręcz jedynie rekonwalescencja, polegająca na odpoczynku danej partii mięśni i ścięgien. Tak dzieje się szczególnie często w przypadku schorzeń wynikających z przeciążenia lub nakładających się na siebie z czasem mikro urazów.
W innych przypadkach potrzebna może być rehabilitacja. Wówczas często traumatolog podejmuje współpracę z fizjoterapeutą. Leczenie polega wówczas bowiem na zaplanowaniu programu rehabilitacyjnego, którego zadaniem będzie usprawnienie określonego narządu ruchu. W programie takim mogą znaleźć się zarówno masaże, jak i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty. Inną metodą leczenia jest przepisanie medykamentów. Traumatolog zalecać może przyjmowanie leków w formie maści, zastrzyków lub tabletek.