5 marca 2024

Prywatny dom – opieki ile kosztuje?

Prywatny dom - opieki ile kosztuje?

Prywatny dom – opieki ile kosztuje? Dom dla seniora jest miejscem, w którym wiele osób poszukuje pomocy. Niestety, w wieku podeszłym borykamy się często z przykrymi schorzeniami. Te schorzenia nierzadko utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Z tego też względu, w podeszłym wieku dobrze byłoby mieć kogoś, kto się nami zajmie. Rodzina nie zawsze podoła, a i nie każdy posiada rodzinę. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług prywatnego domu opieki, musimy wiedzieć, jak taki dom wybrać. Warto także mieć świadomość tego, jakie koszty są z tym powiązane. 

Jaki jest cennik w domu dla seniora?

Nie ulega wątpliwości, że dom spokojnej starości to miejsce, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Domy spokojnej starości nierzadko bywają przepełnione. Mowa tu przede wszystkim o domach, które świadczą swoje usługi w ramach NFZ. Jeśli chcemy skorzystać z takiego domu starości, możemy mieć spore trudności. Nie ma się temu co dziwić, gdyż zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju podmiotów jest ogromne. Jeżeli więc w państwowym domu seniora nie ma miejsca, należy zastanowić się nad tym prywatnym. Największe szanse na znalezienie domu spokojnej starości będziemy mieli w prężnie rozwijających się miastach. Nie sposób jednak nie zauważyć, że domy dla seniorów nierzadko znajdują się na obrzeżach miast, a także w niewielkich miasteczkach. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego domu dla seniora, należy zapoznać się z kosztami. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaki jest cennik domu dla seniora. Co do zasady, koszt wynosi średnio 2500 złotych za miesiąc. Niestety, w niektórych przypadkach koszt ten może być zdecydowanie wyższy. W skrajnych przypadkach, cena może wynieść nawet 6000 tysięcy za miesiąc.

Od czego uzależnione są koszty domu dla seniora?

Prywatny dom - opieki ile kosztuje?
Prywatny dom – opieki ile kosztuje?

Jak już wspomniano powyżej, cena miesięcznego pobytu w domu spokojnej starości może być naprawdę różna. Zależna jest ona bowiem od bardzo wielu czynników. Nie sposób nie zauważyć, że koszt uzależniony jest między innymi od położenia takowego domu. Jeśli znajduje się on w naprawdę atrakcyjnej wizualnie lokalizacji, koszty mogą być wysokie. Jeśli jednak dom spokojnej starości nie jest położony w jakimś bardzo atrakcyjnym wizualnie miejscu, koszt może być niższy. Wiele zależy także od tego, jakie warunki panują wewnątrz budynku. Im lepszy standard, tym wyższa oczywiście cena. Nie ulega wątpliwości, że bardzo wiele zależy od tego, w jakim pokoju osoba starsza ma mieszkać. Pokoje dwuosobowe oraz trzyosobowe są z reguły zdecydowanie tańsze niż pokoje jednoosobowe. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na wynajem jednoosobowego pokoju. W niektórych przypadkach jedynka jest jednak bardzo wskazana. Dotyczy to między innymi osób starszych, które cenią sobie samotność i nie lubią przebywać w towarzystwie innych osób. Niestety, czasami niektórzy seniorzy bywają problematyczny. Dotyczy to na przykład sytuacji, w których senior ze względu na swój trudny charakter nie dogaduje się ze współlokatorami. Wówczas konieczne może okazać się nawet przeniesienie go do pojedynczego pokoju, nawet jeśli na początku miał mieszkać w dwójce. Nierzadko generuje to dodatkowe koszty. Czasami jednak, jeśli w domach seniora jest dużo wolnych miejsc, możliwe jest wynajęcie jedynki za stosunkowo niewielkie pieniądze. Są to jednak dość rzadkie przypadki i należy mieć tego świadomość. 

Co jeszcze należy wiedzieć?

Wybierając ośrodek dla osób starszych należy odpowiedzieć sobie na parę ważnych pytań. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że nie każdy dom spokojnej starości może odpowiadać potrzebom seniora. Jeśli osoba starsza cierpi na wiele schorzeń przewlekłych, może potrzebować fachowej opieki. Wówczas należy poszukiwać dla niej takiego domu, w którym będzie miała zapewnioną naprawdę staranną opiekę. Doskonale, jeżeli w takim domu spokojnej starości pracować będą nie tylko wykwalifikowane pielęgniarki, ale również lekarze. Nie da się nie zauważyć, że dobrze byłoby, gdyby dom seniora przypadł do gustu osobie starszej. Jeżeli jest ona w pełni świadoma, warto zabrać ją do kilku miejsc. Senior wyrobi sobie opinię o każdym z tych miejsc i wówczas będziemy mogli zdecydować o tym, w którym z nich będzie można go umieścić. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczna jest zgoda seniora na to, aby mógł się on znaleźć w takim miejscu. Dobrze byłoby również, gdyby dom spokojnej starości znajdował się w pobliżu domu rodzinnego osoby starszej. Wówczas jej bliscy będą mogli często ją odwiedzać. Ponadto, będzie ona mogła przyjechać do domu na przykład na święta. Nie ulega wątpliwości, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poczytać opinie na temat poszczególnych domów spokojnej starości. Nade wszystko należy unikać domów, które cieszą się przeważającą ilością negatywnych opinii. W przeciwnym bowiem razie, osoba starsza może źle się czuć w takim miejscu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór miejsc cieszących się uznaniem swoich podopiecznych oraz rzecz jasna ich najbliższej rodziny i przyjaciół. Wówczas szanse na to, że senior będzie zadowolony są naprawdę spore.